Nawigacja
« Powrót

"Świadomi zagrożenia" - rajd rowerowy w Puławach

W dniu 17.08.2012 r. w Puławach w ramach kampanii ,,Świadomi zagrożenia" odbył się rajd rowerowy.  Przygotowaniem rajdu zajęli się pracownicy Urzędu Gminy w Puławach. Wyjazd cyklistów na trasę poprzedziła projekcja filmu, zrealizowanego na potrzeby kampanii ,,Bezpiecznie cieszmy się lasem". Wszyscy uczestnicy rajdu otrzymali koszulki i czapki z logo kampanii. Uczestnicy rajdu wyruszyli spod Urzędu Gminy w Puławach. Trasa rajdu przebiegała prawobrzeżną częścią gminy Puławy, a cykliści dojechali między innymi do Rezerwatu Przyrody "Piskory".
Na zakończenie rajdu przewidziano konkurs dotyczący profilaktyki przeciwpożarowej i ognisko. 
Akcja miała na celu edukację uczestników w zakresie odpowiedzialnego zachowania się w lesie i jego otoczeniu,, popularyzację turystyki rowerowej jako doskonałej formy wypoczynku i rekreacji oraz uwrażliwienie na piękno  przyrody Gminy Puławy.

 

Zaproszenie na konferencję podsumowującą I etap kampanii "Świadomi zagrożenia" - FORESTFIRE

Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w konferencji podsumowującej I etap kampanii „Świadomi zagrożenia” realizowanej w ramach projektu LIFE+ „Ogień w lesie a przyroda – podniesienie świadomości mieszkańców terenów wiejskich w zakresie zapobiegania pożarom lasów”, która odbędzie się 25.10.2012 r. w Auli Kryształowej SGGW przy ul.Nowoursynowskiej 166 w Warszawie.

Podczas konferencji przedstawione zostaną efekty kampanii, której celem było podniesienie świadomości społecznej, uwypuklenie ogromnych strat powodowanych przez pożary lasów, a w efekcie spadek liczby pożarów powodowanych przez człowieka.

Zaprezentowany zostanie także nowy, realizowany przez Lasy Państwowe – Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych projekt LIFE+ dotyczący promocji najlepszych praktyk w zakresie ochrony różnorodności biologicznej na terenach leśnych.
W załączniku znajduje się program konferencji wraz z danymi kontaktowymi do potwierdzania udziału.
 
Maratończyk - Henryk Szost wspiera kampanię "Świadomi zagrożenia"

Henryk Szost, jedyny polski reprezentant w męskim maratonie podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie, wspiera Kampanię „Świadomi zagrożenia”.

Nasz Olimpijczyk mówi: „Wiem dobrze ile lat i ile pracy potrzeba, żebyśmy mogli cieszyć się lasem. Dlatego powinniśmy pamiętać o tym, że las to jest tlen a tlen to jest życie, a odcinając sobie tlen niszczymy samych siebie. Jeżeli nie będziemy dbali o lasy i nie będziemy myśleli, to będziemy mieszkali w zasmrodzonych aglomeracjach miejskich. Powinniśmy pamiętać, że lasy to są zielone płuca które dają nam wytchnienie. Wielu ludzi z miast jeździ do lasu odpocząć, niestety czasem nie szanują tego odpoczynku. Moim zdaniem o las trzeba dbać, trzeba go pielęgnować i chuchać na niego bo to jest nasz wielki skarb. Gdy trenuję w spalskich lasach czasem zastanawiam się jak te drzewa mogą rosnąć na takich suchych terenach. Dlatego nie rozumiem, nie mogę pojąć, co kieruje człowiekiem który specjalnie podpala las. Bardzo popieram Kampanię „Świadomi zagrożenia” i uważam, że zawsze należy reagować gdy istnieje zagrożenie dla lasu”.
 
Prosimy o kibicowanie i doping w niedzielę 12 sierpnia od godziny 12 do około 14.
 
Pełny wywiad z Henrykiem Szostem w numerze lipcowo-sierpniowym Głosu Lasu: http://www.lasy.gov.pl/prasa-lesna/glos-lasu/2012
 

     

Rajd rowerowy w Puławach pod hasłem "Świadomi zagrożenia"

W dniu 17.08.2012 r. w Puławach w ramach kampanii ,,Świadomi zagrożenia" odbył się rajd rowerowy.  Przygotowaniem rajdu zajęli się pracownicy Urzędu Gminy w Puławach. Wyjazd cyklistów na trasę poprzedziła projekcja filmu, zrealizowanego na potrzeby kampanii ,,Bezpiecznie cieszmy się lasem". Wszyscy uczestnicy rajdu otrzymali koszulki i czapki z logo kampanii. Uczestnicy rajdu wyruszyli spod Urzędu Gminy w Puławach. Trasa rajdu przebiegała prawobrzeżną częścią gminy Puławy, a cykliści dojechali między innymi do Rezerwatu Przyrody "Piskory".
Na zakończenie rajdu przewidziano konkurs dotyczący profilaktyki przeciwpożarowej i ognisko. 
Akcja miała na celu edukację uczestników w zakresie odpowiedzialnego zachowania się w lesie i jego otoczeniu,, popularyzację turystyki rowerowej jako doskonałej formy wypoczynku i rekreacji oraz uwrażliwienie na piękno  przyrody Gminy Puławy.

 

II turnus zielonych szkół dla laureatów konkursu

Już III grupa uczestników wakacyjnej zielonej szkoły - laureatów konkursu realizowanego w ramach kampanii „Świadomi zagrożenia”, wypoczywała w pierwszych dniach sierpnia aktywnie pod Tatrami. Młodzież z gimnazjów północno–wschodniej Polski miała możliwość zwiedzanie Podhala co było wspaniałą wakacyjną przygodą, bogatą w liczne atrakcje turystyczne i kulturalne. Oczywiście wśród atrakcji nie mogło zabraknąć wycieczek z leśnikami w celu bliższego kontaktu z lasem i przyrodą.

II etap zielonych szkół rozpoczął się

Kolejna grupa laureatów konkursu realizowanego w ramach kampanii Świadomi zagrożenia” uczestniczy w wakacyjnej zielonej szkole. Obecnie trwa drugi turnus. Młodzież spędza dwa tygodnie wakacji
w malowniczej scenerii Białki Tatrzańskiej. W trakcie pobytu łączą wycieczki w góry z grami i zabawami sportowymi oraz zajęciami edukacyjnymi podczas których poszerzają wiedzę o lasach przyrodzie, a także osobliwościach regionu w którym wypoczywają. Wśród tematów zajęć znalazły się między innymi ćwiczenia praktyczne związane z ochroną przeciwpożarową lasu, czy spotkanie z leśnikiem.
W najbliższych dniach odbędzie się spotkanie ze strażakiem.

  

Konkurs "Wakacje bez pożaru" rozstrzygnięty

 

W dniu 15 lipca 2012 roku podczas Dni Grodziska uczestnikom gminnego konkursu plastycznego dla szkół podstawowych i gimnazjów pod hasłem: „Wakacje bez pożaru” zorganizowanego przez Ośrodek Kultury w Grodzisku Dolnym w ramach kampanii " Świadomi zagrożenia"  wręczono nagrody.

9 lipca 2012 r. jury po obejrzeniu 33 prac plastycznych postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia.

Lista osób nagrodzonych.

          

Rodzinny piknik w Brzyskie Woli pod hasłe "Świadomi zagrożenia"

W dniu 15 lipca 2012 r. w Brzyskiej Woli podczas Pikniku Rodzinnego w ramach kampanii "Świadomi zagrożenia" przeprowadzony został konkurs nt. zapobiegania pożarom lasów. Zwycięzcy konkursu zostali uhonorowani ciekawymi nagrodami, które będą im przypominać o zasadach dobrego zachowania w lesie. 

Osoby nagrodzone: Radosław Rodecki, Anna Hacia, Julia Półtorak, Marcin Leniart,  Katarzyna  Piotrowska, Magdalena Hacia, Marta Baniak, Renata Wilkos.

       

Mieszkańcy Kuryłówki - "Świadomi zagrożenia"

Podczas Dni Gminy Kuryłówka odbywających się 8 lipca 2012 r. w ramach kampanii "Świadomi zagrożenia" przeprowadzony został konkurs nt. zapobieganiza pożarom lasów  organizowany przez Lasy Państwowe. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży. Nagrody wręczył pan Leszek Połeć - Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Kuryłówce.

Osoby nagrodzone w Konkursie „Świadomi zagrożenia”: Dominika Stecki, Beata Rusinek, Mateusz Pietrycha. Ponadto nagrody otrzymali : Patrycja Zawitkowska, Natalia Hałaś, Patrycja Dąbek, Mateusz i Dominik.

          

"Świadomi zagrożenia" - aż do Bramy Piekielnej

 

W sobotę 14 lipca w Bliżynie, w ramach kampanii ,,Świadomi zagrożenia", dzięki ogromnej życzliwości i pomysłowości Pań z Gminnego Ośrodka Kultury w Bliżynie odbył się rodzinny rajd pieszy. Uczestnicy rajdu na wstępie zapoznali się z celami kampanii ioraz obejrzeli film edukacyjny -,,Bezpieczniej cieszmy się lasem". W ramach akcji przeprowadzony został  rodzinny konkurs sprawdzający wiedzę z zakresu profilaktyki przeciwpożarowej. Zwycięzcom wręczono gadżety z logo kampanii ,,Świadomi zagrożenia".  Wszyscy uczestnicy rajdu otrzymali koszulki ,,Świadomi zagrożenia" i ruszyli na ponad 10 km rajd aż do ,,Bramy Piekielnej". Choć pogoda była trochę kapryśna -deszcz i wiatr to wcale nie zniechęciło uczestników rajdu i nie popsuło im humorów. Warto było wytrwać dla miłego towarzystwa i pięknych ,,leśnych" widoków. Po powrocie do Gminnego Ośrodka Kultury odbył się konkurs plastyczny dla dzieci, a następnie wspólny grill przygotowany przez pracowników Ośrodka Kultury.

     

 

Aktualizacja regulaminu konkursu

 

Na prośbę uczestników z dniem dzisiejszym zmieniony zostaje regulamin konkursu dla uczniów szkół gimnazjalnych na realizację projektu edukacyjnego „Świadomi zagrożenia – ogień w lesie a przyroda”  
 
Najistotniejszą zmianą jest przedłużenie okresu nadsyłania prac do 20 kwietnia 2012r.
Doprecyzowane zostały także parametry techniczne projektów.
 
Ponadto 12 kwietnia powołana została Komisja Konkursowa, której regulamin publikujemy poniżej.
 
Zapraszamy do składania prac u koordynatorów regionalnych i życzymy powodzenia!
 

Zmiana w Regulaminie Konkursu

 
 

 

Wyniki konkursu dla gimnazjalistów "Świadomi zagrożenia - ogień w lesie a przyroda"
Komisja Konkursowa wyłoniła zwycięzców konkursu dla uczniów szkół gimnazjalnych na realizację projektu edukacyjnego „Świadomi zagrożenia – ogień w lesie a przyroda” realizowanego w roku szkolnym 2011/2012.
Zadaniem 5-osobowych zespołów uczestników było przygotowanie projektu edukacyjnego rozwijającego jeden z tematów konkursowych:
1)    „Świadomi zagrożenia – ogień w lesie a różnorodność biologiczna.”
2)    „Świadomi zagrożenia – ogień w lesie zagrożeniem dla człowieka.”
3)    „Świadomi zagrożenia – ogień w lesie a gospodarka leśna.”
4)    „Świadomi zagrożenia – ogień w lesie - sposoby reagowania.”
5)    „Świadomi zagrożenia – ogień w lesie – co możemy zrobić”.
Na konkurs nadesłano 219 prac. Komisja Konkursowa zakwalifikowała do dalszej oceny 185. Każda praca składała się z prezentacji multimedialnej, fotoalbumu oraz krótkiego filmu, który został dodatkowo umieszczony w serwisie YouTube. Posiedzenia Komisji odbywały się w dniach 11 i 15 maja 2012 roku w Warszawie. Po burzliwych obradach wyłoniono zwycięzców.
Nagrodami dla zespołów, które zajęły miejsca I-VI są dwutygodniowe pobyty na wakacyjnej Zielonej Szkole, natomiast szkoły, z których młodzież zajęła miejsca I-III otrzymają również sprzęt komputerowy.
I miejsce - Tablica interaktywna, Wizualizer, Komputer przenośny, Projektor multimedialny,
II miejsce – Tablica interaktywna, Wizualizer, Projektor multimedialny,
III miejsce – Tablica interaktywna, Projektor multimedialny.
 
Zapraszamy do zapoznania się z listą nagrodzonych zespołów oraz szkół, która znajduje się w załączniku.
Zielone szkoły - informacje organizacyjne

Zapraszamy do zapoznania się z terminami oraz ramowym programem Zielonych Szkół organizowanych przez Lasy Państwowe w ramach kampanii „Świadomi zagrożenia”.

Jednocześnie prosimy o pilne wypełnienie i wysyłkę na adres Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych (adres w zakładce Kontakt) kompletu kart uczestników z danej szkoły.
Uwaga: Rodzice mogą nie wypełniać punktów: II.6, II.7, II.8

- Karta uczestnika

Filmy, spoty, fotoalbumy - młodzi alarmują!!!

Najlepsze zespoły ze Szkół Gimnazjalnych Małopolski i Podkarpacia, biorące udział w konkursie na realizację projektu edukacyjnego „Świadomi zagrożenia – ogień w lesie a przyroda” w roku szkolnym 2011/2012, odebrały nagrody i dyplomy. Finał konkursu wraz z prezentacjami przygotowanymi przez najlepszych uczestników odbył się 13 czerwca w Krakowie.

 

Konkurs dla młodzieży gimnazjalnej został ogłoszony w ramach społecznej kampanii informacyjno-edukacyjnej „Świadomi zagrożenia”, prowadzonej przez PGL Lasy Państwowe, współfinansowanej ze  środków Instrumentu Finansowego LIFE+ oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i  Gospodarki Wodnej. Celem głównym kampanii jest wzrost świadomości Polaków w zakresie odpowiedzialnego zachowania się w lesie i  jego otoczeniu, aby nie spowodować pożaru lasu.
 
Konkurs w Polsce
 
Konkurs był skierowany do uczniów z  gimnazjów z  terenów wiejskich oraz wiejsko-miejskich z  następujących województw: mazowieckiego, podlaskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, podkarpackiego, lubelskiego oraz łódzkiego.
 
- Zadaniem 5-osobowych zespołów uczestników było przygotowanie projektu edukacyjnego rozwijającego jeden z tematów konkursowych. Z całej Polski nadesłano 219 prac. Komisja konkursowa zakwalifikowała do dalszej oceny 185. Każda praca składała się z prezentacji multimedialnej, fotoalbumu oraz krótkiego filmu, który został dodatkowo umieszczony w serwisie YouTube. Posiedzenia komisji odbyły się w dniach 11 i 15 maja 2012 roku w Warszawie. Po burzliwych obradach wyłoniono zwycięzców, z którymi spotykamy się w poszczególnych regionach – mówi Łukasz Przybyłek, kierownik zespołu realizującego projekt LIFE+.
 
Konkurs w Małopolsce i na Podkarpaciu
 
Z terenu Małopolski i Podkarpacia w konkursie wzięło udział 210 gimnazjalistów.
- Swój udział zgłosiło 18 szkół – mówi Piotr Król, koordynator kampanii w Małopolsce i Podkarpaciu. -  Ostatecznie prace nadesłały 42 zespoły z 14 szkół. 2 szkoły nie nadesłały prac. 14 zespołów zostało odrzuconych z przyczyn formalnych (9 zespołów nie nadesłało kompletu oświadczeń, 4 zespoły nie zamieściły filmu na YouTube, 1 zespół liczył 4 osoby). Prace pozostałych zespołów  zostały ocenione i wyłoniono 6 najlepszych – dodaje.
 
Głowy pełne pomysłów
 
Prezentacje pokazane podczas finału przez młodzież z Małopolski i Podkarpacia śmiało można nazwać szkoleniem z zakresu profesjonalnie prowadzonej polityki informacyjnej.  Młodzi ludzie przygotowali filmy na temat pożarów, spoty reklamowe. Prowadzili kampanie informacyjne na terenie swoich gmin, wsi, szkół, przedszkoli. Zaangażowali do współpracy lokalne środowiska: zawodową i ochotniczą Straż Pożarną, samorząd lokalny, sołectwa, Koła Gospodyń Wiejskich, osoby duchowne, osoby wpływowe na danym terenie. Młodzież własnoręcznie przygotowała plakaty i ulotki oraz przeprowadziła akcje plakatowania, kolportowania ulotek i spotkań z mieszkańcami podczas wiejskich zebrań. Filmy i spoty informacyjne przez nią przygotowane miały tak duży pokład emocjonalny, że pomysłów na skuteczną reklamę mogliby jej pozazdrościć dyrektorzy kreatywni profesjonalnych firm Public Relations. Młodzi ludzie przygotowali także artykuły zamieszczone w lokalnych mediach i na stronach internetowych poświęconych realizacji projektu. W szkołach pojawiły się specjalne wydania gazetek ściennych.
Kampanie informacyjne były poprzedzone badaniem ankietowym na temat świadomości pożarowej lasów i zakończone takimi samymi ankietami. W każdym przypadku okazało się, że wskaźniki poziomu wiedzy u osób poddanych kampanii informacyjnej poszły mocno w górę.
 
- Prezentacje pokazały nam, że młodzież porozumiewa się dzisiaj nowocześnie skonstruowanym obrazem i komunikatem oraz ma dużą wiedzę. Aby do niej trafić z przekazem trzeba sprostać jej wymaganiom. Na uwagę zasługuje fakt, że źródłem wiedzy o lasach i leśnictwie dla młodych ludzi są strony internetowe. W dalszej kolejności młodzież sięga po wiedzę poprzez bezpośredni kontakt z leśnikami - mówi Marcin Gołębiowski, menedżer projektu. 
 
Deszcz nagród
 
Zwycięzcy konkursu zostali uhonorowani dyplomami i nagrodami. Wszyscy laureaci wyjadą na 14-dniową letnią zieloną szkołę w góry. Szkoły, które zajęły trzy pierwsze miejsca otrzymały sprzęt komputerowy. - W zależności od zajmowanego miejsca będą to tablice interaktywne, wizualizery, komputery przenośne, projektory multimedialne. Zapewniamy także montaż tego sprzętu – mówi Gołębiowski.
Nagrody wręczyli Leon Jagoda, zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie i kpt. Grzegorz Kuciński ze Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie. Obie strony przed miesiącem podpisały umowę o współpracy w sprawie przeciwdziałania pożarom w lasach.
 
Podczas dyskusji w kuluarach podkreślano, że czas szarych ulotek i byle jakich długopisów reklamowych zalegających magazyny oraz przekonanie, że w ten sposób robi się politykę informacyjną przeminął. Młodzi ludzie pokazali, że taki zgrzebny świat już od dawna do nich nie przemawia.
 
Wyniki konkursu w Małopolsce i na Podkarpaciu

I miejsce
Zespół uczestników z Gimnazjum nr 3, ul. Skalska 20 32-340 Wolbrom: Marika Skalska, Weronika Trzaska, Sebastian Kozieł, Katarzyna Haberka, Katarzyna Bugaj.
II miejsce
Zespół uczestników z Zespołu Szkół w Widełce, 36-145 Widełka 191: Urszula Rumak, Klaudia Przybyło, Marta Ożóg, Małgorzata Selwa, Gabriela Rumak.
III miejsce
Zespół uczestników z Zespołu Szkół Publicznych w Rymanowie, ul. Szkolna 2 38-480 Rymanów: Wojciech Golowski, Paweł Kindelski, Kamil Olszyński, Krzysztof Penar, Dominika Zaforemska.
IV miejsce
Zespół uczestników z Zespół Szkół w Woli Mieleckiej im. Józefa Maksymiliana Ossolińskiego Wola Mielecka 406, 39-300 Mielec: Wiktoria Kołodziej, Patrycja Płatek, Patrycja Kołacz, Katarzyna Żola, Sylwia Rusin.
V miejsce
Zespół uczestników z Publicznego Gimnazjum im. ks. Wojciecha Borowiusza w Cmolasie 36-105 Cmolas 269A: Krzemiński Dominik, Lubera Mateusz, Urban Patryk, Niedbała Wiktoria, Łakomy Krystian.
VI miejsce
Zespół uczestników z Gimnazjum Nr 4 im. C.K. Norwida w Olkuszu, 32-300 Olkusz, ul. Kosynierów 14: Aleksandra Ćwik, Julia Kordaszewska, Justyna Rogóż, Kamila Sioła, Mikołaj Kluczewski.

         

Laureaci konkursu "Śwaidomi zagrożenia - ogień w lesie a przyroda" w województwie kujawsko - pomorskim

Nagrodzono najlepsze w województwie kujawsko-pomorskim szkoły i zespoły uczniów biorące udział w konkursie realizowanym w ramach kampanii „Świadomi zagrożenia”.

Jednym z elementów kampanii informacyjno-edukacyjnej „Świadomi zagrożenia” prowadzonej na terenie 10 województw był konkurs "Świadomi zagrożenia – ogień w lesie a przyroda". Konkurs realizowany był w roku szkolnym 2011/2012, zaś jego adresatem była młodzież gimnazjalna. Zakres konkursu obejmował wiedzę z dziedziny geografii, biologii, chemii i edukacji dla bezpieczeństwa przeciwpożarowego, a zespoły uczniów musiały przygotować fotoalbum, prezentację oraz film dotyczące jednego z pięciu podtematów. 

Podczas wojewódzkiego finału konkursu, który odbył się 12 czerwca 2012 r., zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu ds. gospodarki leśnej Witold Pajkert wraz z koordynatorem ds. zapobiegania pożarom lasów z Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych Jackiem Zadurą i Jackiem Cichockim – specjalistą RDLP w Toruniu ds. ochrony przeciwpożarowej, przy obecności właściwych terenowo nadleśniczych i przedstawicieli Państwowej Straży Pożarnej, wręczyli najlepszym zespołom szkolnym i przedstawicielom szkół dyplomy i certyfikaty. Najlepsze prace według 12-osobowej komisji przygotowały:
I miejsce - liczba punktów 23
Zespół uczestników z Publicznego Gimnazjum im. M. Rejewskiego w Białych Błotach (Joanna Skoda, Katarzyna Suberlak, Aleksandra Kulczyńska, Aleksandra Lewandowska, Emilia Bugajska)

II miejsce - liczba punktów 22,5
Zespół uczestników z Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi (Krzysztof Pacholski, Michał Michalak, Zuzanna Gościniak, Julia Cichocka, Oktawia Kilanowska)

III miejsce - liczba punktów 21,5
Zespół uczestników z Zespołu Szkół w Karnkowie, Publiczne Gimnazjum (Agnieszka Jabłońska, Iwona Łukaszewska, Paulina Witecka, Bartosz Bejgrowicz, Martyna Markowska)

IV miejsce - liczba punktów 21
Zespół uczestników z Publicznego Gimnazjum w Zbójnie (Daria Grabkowska, Paulina Rutkowska, Przemysław Jachowski, Zuzanna Rutkowska, Mateusz Betlejewski)

V miejsce - liczba punktów 20,5
Zespół uczestników z Zespołu Szkół w Osiu (Tomasz Idczak, Anna Manikowska, Monika Mechlińska, Paweł Mechliński, Marcin Różyński)

VI miejsce
- liczba punktów 19,5
Zespół uczniów z Publicznego Gimnazjum im. Lecha Wałęsy w Chalinie (Klaudia Snegowska, Agata Karczewska, Milena Ryczkowska, Szymon Orych, Łukasz Bartnicki)

Uczniowie ci nagrodzeni zostali wakacyjnymi wyjazdami, natomiast nagrody w postaci atrakcyjnych zestawów multimedialnych dla szkół otrzymały:
I. miejsce – Publiczne Gimnazjum im. M. Rejewskiego w Białych Błotach
II. miejsce – Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Kruszynie
III. miejsce – Zespół Szkół w Karnkowie

Wszyscy laureaci publicznie zaprezentowali zwycięskie projekty.

Kampania społeczna „Świadomi zagrożenia” współfinansowana jest przez Unię Europejską w ramach Instrumentu Finansowego LIFE+ oraz przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Tekst i zdjęcia: Mateusz Stopiński
 

Finał konkursu "Świadomi zagrożenia - ogień w lesie a przyroda" w województwie podlaskim

Młodzież z 15 gimnazjów województwa podlaskiego wystartowało w konkursie „Świadomi zagrożenia – ogień w lesie a przyroda”. Zadaniem uczestników było wykonanie projektu edukacyjnego związanego tematycznie z zapobieganiem pożarom lasu. Efekty pracy należało przedstawić w postaci fotoalbumu, prezentacji multimedialnej oraz krótkiego spotu, zamieszczonego w serwisie internetowym. O zwycięstwo w województwie podlaskim rywalizowało 27 pięcioosobowych zespołów. Oceniających prace zaskoczyło różnorodność działań, które w ramach konkursu podjęli uczniowie. Zespoły wykonywały zaawansowane prace badawcze dotyczące wpływu ognia na organizmy żywe oraz glebę, przygotowano przedstawienia teatralne dla przedszkolaków, powstały wiersze i piosenki. Uczniowie  prowadzili happeningi w środowiskach lokalnych, opracowywali własne materiały informacyjne, które rozprowadzali w szkole i poza nią, powstały profesjonalne spoty. Do współpracy angażowali innych uczniów, leśników, strażaków, księży, władze lokalne.

 
Uroczysty finał konkursu odbył się 12 czerwca 2012 r. w Białymstoku. Podczas spotkania zwycięzcy zaprezentowali swoje prace, a widzami byli strażacy z Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białymstoku, Kuratorium Oświaty w Białymstoku, organizacji społecznych, członkowie innych zespołów konkursowych oraz leśnicy.
 
A oto wyniki konkursu w województwie podlaskim:
 
I miejsce - zespół uczestników z Zespołu Szkół w Narewce pod opieką Haliny Ciwun:
Urszula Charkiewicz, Karol Sapiołko, Dawid Adamiuk, Łukasz Marczuk, Radosław Waśko.
 
II miejsce - zespół uczestników z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Wyszkach pod opieka Agnieszki Twarowskiej i Joanny Kuderskiej: Kinga Olszańska, Aldona Drozdowska, Joanna Godlewska, Edyta Chomicka, Paulina Trzeszczkowska.
 
III miejsce - zespół uczestników z Gimnazjum im. dr Leszka Nosa w Michałowie pod opieką Marzeny Owsiejczuk i Ewy Głowackiej: Anita Gryko, Żaneta Kozioł, Izabela Czerniawska, Marek Iwaniuk, Mateusz Nazarko.
 
IV miejsce - zespół uczestników z Gimnazjum w Płaskiej pod opieka Bogumiły Łebskiej i Haliny Wijas: Klaudia Citkowska, Konrad Kuźma, Jan Milewski, Krzysztof Pawłowski, Julian Skubis.
 
V miejsce - zespół uczestników z Zespółu Szkół im. Elizy Orzeszkowej w Sobolewie pod opieka Joanny Taras: Jakub Kazberuk, Marek Gołębiewski, Dominika Chomko, Dominika Matysewicz, Paulina Mojsiej.
 
VI miejsce - zespół uczestników z Gimnazjum w Nowym Dworze pod opieka Anny Krokos: Aneta Siwicka, Jolanta Rusiecka, Patrycja Bagieńska, Martyna Sobolewska, Aneta Uściłowicz
 
Nagrodami dla zespołów, które zajęły miejsca I-VI są dwutygodniowe pobyty na wakacyjnej Zielonej Szkole, natomiast szkoły, z których młodzież zajęła miejsca I-III otrzymają sprzęt komputerowy.
 
Na stronie RDLP będziemy cyklicznie przedstawiać najciekawsze konkursowe prace. Dzisiaj do obejrzenia jest film zrealizowany przez zwycięski zespół z Gimnazjum w Narewce.
 
Konkurs został przeprowadzony w ramach Projektu"Ogień w lesie a przyroda - podniesienie świadomości mieszkańców terenów wiejskich w zakresie zapobiegania pożarom lasów” współfinansowanego przez UE w ramach Instrumentu Finansowego LIFE+ oraz NFOŚiGW.
 
I miejsce II miejsce III miejsce Prezentacja pracy przez zwycięzką drużynę Wręcznie nagród
 
Rozstrzygnięcie konkursu "Świadomi zagrożenia - ogień w lesie a przyroda" w województwie warmińsko - mazurskim

 

15 czerwca w olsztyńskim hotelu „Omega” odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu dla uczniów szkół gimnazjalnych na realizację projektu edukacyjnego „Świadomi zagrożenia –ogień w lesie a przyroda” realizowanego w roku szkolnym 2011/2012. W ramach konkursu uczniowie mieli m.in. za zadanie przygotować spot filmowy, ostrzegający przed niszczycielską siłą ognia w lesie. Jury najwyżej oceniło efekty pracy uczniów z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Jamielniku. Nagrodami dla zespołów, które zajęły miejsca I-VI są dwutygodniowe pobyty na wakacyjnej Zielonej Szkole, natomiast szkoły, z których młodzież zajęła miejsca I-III otrzymają sprzęt komputerowy. 

 

I miejsce: Zespół uczestników z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Jamielniku: Joanna Moczydłowska, Roksana Melkowska, Dominika Lubiejewska, Patryk Lubiejewski, Kacper Baranowski.

 

II miejsce:Zespół uczestników z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Wydminach: Paulina Zabawska, Kamila Pietryga, Martyna Żygieło, Weronika Śmigielska, Maja Sobolewska.

 

III miejsce: Zespół uczestników z Gimnazjum nr 1 im. Władysława Jagiełły w Pasłęku: Anita Czerniak, Agata Charuk, Anna Gierczak, Małgorzata Jedlikowska, Anna Zienkiewicz.

 

IV miejsce:Zespół uczestników z Gimnazjum Publicznego im. Jana Pawła II w Dobrym Mieście: Monika Boczkowska, Justyna Matulewicz, Łukasz Łukszo, Patrycja Młyńska, Robert Wolski.

 

V miejsce:Zespół uczestników z Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Kętrzynie: Anna Polito, Agnieszka Kosiorek, Magdalena Borkowska, Anna Świdwa, Katarzyna Kopryk.

 

VI miejsce: Zespół uczestników z Zespołu Szkół w Wykrocie: Klaudiusz Jędrzejczyk, Dawid Gwiazda, Malwina Fabecka, Anna Archacka, Magdalena Kowalczyk.

 
 

     

Wielki finał konkursu realizowanego w ramach kampanii "Świadomi zagrożenia" w województwie śląskim

15 czerwca 2012r. w Katowicach odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów i certyfikatów laureatom organizowanego w ramach kampanii „Świadomi zagrożenia” konkursu dla młodzieży szkół gimnazjalnych z terenu województwa śląskiego. Katowicka uroczystość zakończyła podsumowania konkursu przeprowadzonego w dziesięciu województwach.

Lasy województwa śląskiego są szczególnie zagrożone pożarami. To tu miał miejsce największy i najtragiczniejszy pożar w powojennej historii polskich lasów. Wielkie znaczenie ochrony przeciwpożarowej lasów, w tym akcji informacyjno – edukacyjnych przybliżyli licznie zgromadzonej młodzieży, nauczycielom, a także pozostałym gościom: Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach – dr Kazimierz Szabla oraz Śląski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej – nadbrygadier Marek Rączka.
Niezwykłym przeżyciem była dla nagrodzonych uczniów i ich opiekunów ceremonia wręczenia dyplomów i certyfikatów, które otrzymali z rąk Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach i Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, którym towarzyszyli pracownicy Zespołu Obsługi Programu LIFE+.  Licznie zgromadzeni goście na czele z właściwymi terytorialnie nadleśniczymi, przedstawicielami władz lokalnych, Państwowej  i Ochotniczych Straży Pożarnych, dyrektorami Szkół, których uczniowie wzięli udział w konkursie nie szczędzili laureatom braw i słów uznania. W dalszym ciągu spotkania nagrodzeni uczniowie zaprezentowali swoje prace konkursowe oraz przybliżyli zebranym kulisy powstawania zaprezentowanych przez nich projektów.
 
Z wielką satysfakcją prezentujemy laureatów:
Miejsce I – Zespół uczestników z gimnazjum w Pawonkowie: Michał Piosek, Aleksander Citak, Patryk Kubica, Monika Pietrucha, Artur Kardas.
Miejsce II – Zespól uczestników z Zespołu Szkół w Kaletach – Publiczne Gimnazjum: Aleksandra Ptak, Aleksandra Kamińska, Patrycja Ochman, Adam Krupa, Jakub Borek.
Miejsce III – Zespół uczestników z Zespołu Szkół – Gimnazjum Publiczne w Rycerce Górnej: Sylwia Brandys, Sylwia Wolna, Wioletta Kamińska, Ilona Dziergas, Arkadiusz Figura.
Miejsce IV – Zespół uczestników z Gimnazjum im. Kazimierza Wielkiego w Krzepicach: Janusz Tarnowski, Kamila Borecka, Karolina Blukacz, Piotr Janic, Mateusz Kluba.
Miejsce V –   Zespół uczestników z Gimnazjum im. Kazimierza Wielkiego w Krzepicach: Piotr Kulej, Weronika Sawicka, Marcin Przygoda, Mateusz Żurek, Beniamin Nawara.
Miejsce VI – Zespół uczestników z Zespołu Szkół Gimnazjum im. Jana Pawła II w Dąbrowie Zielonej: Celestyna Zaskórska, Olga Łosiak, Karolina Ziółkowska, Marlena Kania, Magdalena Cyran.
      
Zapraszany do zapoznania się z terminami wręczenia dyplomów zwycięzcom konkursów

Uroczyste wręczenia dyplomów nagrodzonym uczestnikom i szkołom, na które serdecznie zapraszamy przedstawicieli wszystkich Zespołów odbędą się:

12 czerwca w Białymstoku (woj. podlaskie), Toruniu (woj. kujawsko-pomorskie) i Kielcach (woj. lubelskie i świętokrzyskie)
13 czerwca w Krakowie (woj. małopolskie i podkarpackie)
14 czerwca w Łodzi (woj. łódzkie), Warszawie (woj. mazowieckie)
15 czerwca w Olsztynie (woj. warmińsko-mazurskie) i Katowicach (woj. śląskie)
Szczegółowe informacje o lokalizacji oraz programie uroczystości zostaną przekazane w najbliższych dniach drogą pocztową.
Potwierdzenie udziału oraz liczbę osób prosimy przesyłać mailowo na adresy poszczególnych Koordynatorów regionalnych (adresy w zakładce „Kontakt”) do 6 czerwca 2012r.

 

"Świadomi zagrożenia" na Dniu Informacyjnym LIFE+
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  od pięciu lat organizuje Dzień Informacyjny LIFE+. W tym roku wydarzenie miało miejsce 10 maja. Dzień Informacyjny Life + był okazją do i wymiany poglądów między beneficjentami funduszy LIFE+, jak również okazją dla tych, którzy są zainteresowani złożeniem wniosku o dofinansowanie swoich projektów w tegorocznym  naborze. Z okazji 20 urodzin Programu LIFE+ w sesji uczestniczył Pan Joaquim Capitão - zastępca Dyrektora Departamentu LIFE Przyroda w Komisji Europejskiej oraz zaproszeni goście z Ministerstwa Środowiska, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i Lasów Państwowych, a także Beneficjenci-prelegenci i przedstawiciele NFOŚiGW.
Lasy Państwowe reprezentował Pan Jan Szramka - zastępca Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, który przedstawił projekty realizowane przez Lasy Państwowe w ramach Programu LIFE + w tym kampanię "Świadomi zagrożenia".  
 W spotkaniu udział wzięło około 280 osób. W pierwszej części sesji przedstawiciele instytucji odpowiedzialnych za wdrażanie instrumentu finansowego LIFE+ zaprezentowali zasady programu finansowego LIFE+. Część druga poświęcona była Beneficjentom, którzy w bardzo ciekawy sposób przedstawili realizowane przez siebie projekty. W foyer na stoiskach zaprezentowało się  18 projektów w tym kampania „Świadomi zagrożenia” . Była to okazja do zapoznania się ze specyfiką poszczególnych projektów jak również można było uzyskać wiele interesujących informacji na temat realizacji projektów.

      

Fot. NFOŚiGW

Mieszkańcy Rembertowa podczas majówki - "Świadomi zagrożenia"

Podczas pikniku majowego w Rembertowie zorganizowane zostało specjalne stanowisko ppoż. promujące  projekt „Świadomi zagrożenia”. Mieszkańcy Remebertowa i okolic podczas odpowczynku na łonie natury byli uświadamiani o zagrożeniach jakie stwarzają podczas wycieczek do lasu i jak mogą im zapobiegać. Przede wszystkim informowano gdzie można rozpalać ogniska w lesie, a gdzie jest to surowo zabronione i jakie konsekwencje dla przyrody ma każdy nawet najmniejszy pożar lasu. Uczestnikom, którzy wzieli udział w licznych konkursach wręczono nagrody, którymi były materiały reklamowe kampanii "Świadomi zagrożenia".

           

Konferencja w DGLP z okazji 20-lecia Instrumentu Finansowego LIFE+

 

W ramach obchodów 20 lecia Instrumentu Finansowego LIFE w dniu 25 maja w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych odbyła się konferencja podczas której zaprezentowano projekty realizowane przez jednostki Lasów Państwowych w ramach programu LIFE +.

W konferencji udział wzieli zaproszeni goście: Pan Andrzej Muter - przedstawiciel Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który przybliżył uczestnikom program LIFE+ oraz Pan Zbigniew Karaczun - przedstawiciel Astrale GEIE, który przedstawił ocenę i ewaluację projektów LIFE+.

Podczas spotkania zaprezentowano następujące projekty:

1. "Ogień w lesie a przyroda - podniesienie świadomości mieszkańców terenów wiejskich w zakresie zapobiegania pożarom lasów" i "Ogień w lesie a przyroda II - drugi etap kampanii informującej społeczeństwo o zagrożeniu pożarowym w lasach" - kampania informacyjno-edukacyjna „Świadomi zagrożenia” realizowana przez Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych.

2. „Ochrona różnorodności biologicznej na obszarach leśnych, w tym w ramach sieci Natura 2000 – promocja najlepszych praktyk” - realizowana przez Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych.
3. "Ochrona orlika krzykliwego na wybranych obszarach Natura 2000" - realizowana przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Białymstoku.

    

Mieszkańcy Warszawy "Świadomi zagrożenia"
W ramach tegorocznej akcji  „Leśnicy dla stolicy”, podczas odbywających się 18 – 19 maja „Dni SGGW” na terenie przygotowanego w obrębie  kampusu SGGW „leśnego miasteczka” odbyła się prezentacja kampanii informacyjno – edukacyjnej „Świadomi zagrożenia”. Uczestników wydarzenia zapoznawano z problematyką zagrożenia pożarowego naszych lasów. Szczególny nacisk położono na promocję właściwego zachowania w lesie, które ma skutkować zmianą przykrego faktu, iż 9 na 10 pożarów lasów powodują ludzie. W trakcie promocji wykorzystano cały wachlarz środków przekazu stosowanych w kampanii (prezentacja spotów, filmów, ekspozycja i kolportaż materiałów edukacyjnych oraz gadżetów reklamowych). Dużo uwagi poświęcono najmłodszym uczestnikom -  głównym adresatom odbywających się pod hasłem „Lasy dzieciom” Dni SGGW. Przeprowadzenie tak szerokiej gamy działań informacyjno – edukacyjnych możliwe było dzięki pomocy naszych młodszych kolegów – studentów Wydziału Leśnego SGGW.

       

Zaproszenie na konferencję - 20 lat Instrumentu Finansowego LIFE+

Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych zaprasza do udziału w konferencji szkoleniowej z okazji 20-lecia Instrumentu Finansowego LIFE+. Organizowana we współpracy z Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych, konferencja odbędzie się 25 maja 2012r. w siedzibie DGLP.

Celem konferencji jest prezentacja realizowanych w Lasach Państwowych projektów współfinansowanych ze środków Instrumentu Finansowego LIFE+, wymiana doświadczeń w zakresie przygotowania dokumentacji wnioskowej, a także prezentacja najlepszych praktyk w zakresie realizacji projektów.

Zgłoszenia udziału w konferencji prosimy przesyłać drogą mailową na adres: m.golebiowski@lasy.gov.pl

Program ramowy konferencji znajduje się w zał. nr 1.

 

Zał. nr 1 - Program ramowy konferencji 20 lecie LIFE +

 

 

Studenci ERASMUSA sadzą las i są "Świadomi zagrożenia"

Stowarzyszenie Erasmus Student Network we współpracy z Lasami Państwowymi w dniu 15 kwietnia 2012 roku na terenie Nadleśnictwa Celestynów zorganizowało akcję sadzenia lasu pt. Las Erasmusa, w której uczestniczyli stypendyści programu Erasmus. Razem ze studentami drzewa sadzili Pani podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Aneta Wilmańska oraz z-ca dyrektora generalnego Lasów Państwowych Marcin Polak. Zainteresowanie sadzących las wzbudził e-ryś promujący kampanię "Świadomi zagrożenia". Studenci chętnie włączyli się w naszą akcję wymieniając pomysły, jak sprawić by lasy mniej się paliły i każdy z nas mógł korzystać z ich uroków.

   

Kampani "Świadomi zagrożenia" podczas międzynarodowych warsztatów EMFIS

Kampania „Świadomi zagrożenia podczas międzynarodowych warsztatów EFFMIS” 

W dniu 25.04.2012r. podczas odbywających się w Instytucie Badawczym Leśnictwa międzynarodowych warsztatów projektu EFFMIS (Europejski Monitoring Pożarów Lasu za pomocą Systemów Informatycznych) miała miejsce prezentacja Kampanii Informacyjno – edukacyjnej „Świadomi zagrożenia”. Informacje dotyczące podejmowanych w ramach prowadzonej przez DGLP kampanii społecznej różnorodnych działań informacyjnych, edukacyjnych i promocyjnych przybliżyły uczestnikom warsztatów najnowsze inicjatywy z zakresu działań informacyjno - edukacyjnych podejmowanych w celu zapobiegania pożarom lasów w naszym kraju. Prezentacja kampanii dobrze wpisała się w tematykę wykładów obejmującą całokształt zagadnień związanych z ochroną przeciwpożarową lasów.  
Na majówkę do lasu bez ognia - II odsłona kampanii "Świadomi zagrożenia"

 

Na „majówkę” do lasu bez ognia – „Świadomi zagrożenia”
 
Do pożarów w polskich lasach dochodzi co roku niemal 10 000 razy. Pożary lasu niosą spustoszenie w świecie przyrody, straty ekonomiczne i stają się zagrożeniem dla okolicznych mieszkańców. Większość z nich spowodowana jest przez człowieka, 9 na 10 pożarów powodują ludzie, tylko TY możesz temu zapobiec!!! Mimo najnowocześniejszego sprzętu oraz systemu wykrywania pożarów lasów nic nie powstrzyma ludzkiej głupoty i nieostrożności!!! Lasy Państwowe w obliczu zagrożenia pożarami, na terenie 10 województw kontynuują rozpoczętą w ubiegłym roku, największą w swojej historii społeczną kampanię informacyjno – edukacyjną „Świadomi zagrożenia”, współfinansowaną ze środków Unii Europejskiej w ramach Instrumentu Finansowego LIFE+ oraz NFOŚiGW. Celem kampanii jest podniesienie świadomości mieszkańców terenów wiejskich w zakresie zapobiegania pożarom lasów oraz zmniejszenie liczby podpaleń oraz pożarów powstałych w wyniku nieostrożnych zachowań o 30%. Kampania rusza już 19 kwietnia.
 
Lasy najczęściej palą się z powodu naszej, ludzkiej nieostrożności i lekkomyślności. Łamanie zakazów, palenie papierosów i wyrzucanie niedopałków, rozpalanie ognisk i  wjeżdżanie do lasu tam, gdzie jest to zabronione, wchodzenie do lasu podczas zagrożenia pożarowego, a w okresie wiosenno-letnim wypalanie traw – to główne powody pożarów. Tylko w marcu w Lasach Państwowych wybuchło 187 pożarów, spłonęło 77 ha lasów, a 30% z nich było spowodowane przerzutami z gruntów nieleśnych.Aby podnieść świadomość Polaków w zakresie odpowiedzialnego zachowania się w lesie i jego otoczeniu, Lasy Państwowe już drugi rok prowadzą wyjątkową w formie i skali kampanię informacyjno-edukacyjną „Świadomi zagrożenia”. Najważniejszym celem kampanii jest edukacja i pogłębienie wiedzy mieszkańców obszarów wiejskich oraz osób aktywnie spędzających czas w lesie na temat przyczyn powstawania pożarów lasów, zagrożeń jakie ze sobą niosą i sposobów zapobiegania. Mamy nadzieję, że kampania w dużym stopniu przyczyni się do zmiany niedobrych nawyków w zakresie zachowania się na obszarach leśnych i upowszechni tzw. Leśny Savoir – Vivre.
 
W ramach zwiększania świadomości oraz zaangażowania każdego z nas w tę społeczną akcję, Lasy Państwowe przygotowały szereg działań mających na celu zainteresowanie problemem pożarów lasów. Na terenie 10 województw (warmińsko – mazurskie, kujawsko – pomorskie, podlaskie, mazowieckie, świętokrzyskie, lubelskie, łódzkie, śląskie, małopolskie, podkarpackie) wyemitowana zostanie seria spotów telewizyjnych i radiowych pod wspólnym tytułem „Łza nie ugasi pożaru”. Elementem kampanii jest także apel o aktywne reagowanie na zagrożenia – jeden telefon alarmowy pod numer 998 lub 112 może uratować las.
 
Rozpoczyna się sezon majówek i wiosennych wypadów do lasu by się zrelaksować. Każdego roku jest to czas szczególny pod względem powodowanego przez nas zagrożenia pożarowego. Grillowanie i rozpalanie ognisk w lesie, wyrzucanie niedopałków, nieostrożność w trakcie wędrówek
i aktywnego wypoczynku w lesie, łamanie zakazu wstępu do lasu podczas dużego zagrożenia pożarowego, to najczęstsze przyczyny pożarów których sprawcami jesteśmy my. W spotach ukazana jest beztroska, bezmyślność i brak odpowiedzialności, które doprowadzają do pożaru. W silny
i emocjonalny sposób odwołują się do naszego poczucia bezpieczeństwa, odpowiedzialności, a także wstydu społecznego. Poczucie winy po tragedii, smutek czy żal, a nawet symboliczna łza nie są
w stanie cofnąć czasu.
Chodźcie z nami – chronić las przez pożarami!!!

 

Zaproszenie

Zapraszamy dziennikarzy i przedstawicieli redakcji na briefing prasowy pt. „Aktualna sytuacja pożarowa w lasach oraz II odsłona kampanii „Świadomi zagrożenia””.

Spotkanie odbędzie się 18 kwietnia (środa) o godz. 12:00 w budynku Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, przy ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. nr 3.
Wjazd dla wozów transmisyjnych na wewnętrzny parking DGLP bramą od ul. Białobrzeskiej  –  ilość miejsc jest ograniczona.
Akredytacja nie jest wymagana.
Materiały prasowe będą dostępne na miejscu oraz po konferencji na stronie www.swiadomizagrozenia.pl
 
Kontakt:
Joanna Majka
Koordynator ds. Kampanii Medialnych i PR
tel. 22 58 98 312, kom. 509 26 77 28
e-mail: j.majka@lasy.gov.pl

Zaproszenie do konkursu "Świadomi zagrożenia - ogień w lesie a przyroda"
Czy chcesz być świadomy zagrożenia?
 
Jeżeli jesteś gimnazjalistą zainteresowanym realizacją pracy konkursowej - projektu edukacyjnego zapraszamy do udziału w Konkursie „Świadomi zagrożenia – ogień w lesie a przyroda”!
 
Czekamy na grupy uczniów z gimnazjów z terenów wiejskich oraz wiejsko-miejskich z następujących województw: mazowieckiego, podlaskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, śląskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, podkarpackiego, lubelskiego oraz łódzkiego.
Zbierzcie pięcioosobowy zespół i wspólnie zrealizujcie jeden z zaproponowanych  tematów w Konkursie „Świadomi zagrożenia – ogień w lesie a przyroda”.
 
Zapraszamy wszystkich, których interesują eksperymenty i badania.
Tych którzy:
mają potrzebę zrozumieć przyczyny i skutki za pomocą doświadczeń,
pragną obserwować przyrodę i zachodzące w niej procesy,
chcą pojąć interdyscyplinarność lasu,
preferują badania w terenie,
lubią lasy.
 
Jeśli potraficie korzystać z nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych lub chcecie się ich nauczyć, zapraszamy do realizacji pracy konkursowej - projektu edukacyjnego pod hasłem „ Świadomi zagrożenia – ogień w lesie a przyroda”.
 
Nagrodami dla uczestników w ośmiu regionach są wyjazdy na zielone szkoły, gdzie przeżyjecie leśną przygodę. Będziecie mogli wymienić się doświadczeniami i zdobytą wiedzą z innymi rówieśnikami.
 
Gimnazja, których uczniowie zajmą miejsca od I do III zostaną nagrodzone sprzętem komputerowym.
 
Termin nadsyłania prac upływa 20 kwietnia 2012 roku.
 
 
 
 
 

 

Dzień Informacyjny LIFE +

    W związku z przypadającą w tym roku dwudziestą rocznicą ustanowienia Instrumentu Finansowego LIFE + 10 maja 2012 r. odbędzie się organizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dzień informacyjny LIFE+. Udział w konferencji zapowiedzieli przedstawiciele Komisji Europejskiej i instytucji związanych z ochroną środowiska w Polsce.

    Celem spotkania jest rozpropagowanie informacji na temat LIFE+ oraz wymiana doświadczeń między beneficjentami programu a potencjalnymi wnioskodawcami.
    W tym dniu na specjalnie zorganizowanym stoisku, zaprezentowane zostaną również działania realizowane w ramach kampanii informacyjno – edukacyjnej
„Świadomi zagrożenia”.
Zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu.
Więcej szczegółów oraz formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie:
                                                                         
 
Premiera 2 filmów edukacyjnych

    29 marca 2012 r. w Centrum Edukacji Kampinoskiego Parku Narodowego odbył się premierowy pokaz filmów edukacyjnych „Groźny czerwony kur” oraz „Bezpieczniej cieszmy się lasem” połączony ze spotkaniem Podmiotów Wspierających kampanię „Świadomi zagrożenia”.

    Wśród widzów obecni byli między innymi przedstawiciele Państwowej i Ochotniczych Straży Pożarnych, Szkoły Głównej Służby Pożarniczej, duchowieństwa, nauczycieli, Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych, Pracownicy Kampinoskiego Parku Narodowego oraz jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych.
    Uzupełnieniem pokazu filmów była prezentacja kampanii „Świadomi zagrożenia”. Na pytania widzów dotyczące szczegółów związanych z realizacją filmów odpowiadali przedstawiciele realizatora filmów – Wytwórni Telewizyjno-Filmowej „Alfa” ze Szczecina – Pan dr Kazimierz Rabski – reżyser i autor scenariusza oraz Pan Grzegorz Lickiewicz – autor zdjęć i montażu, a także pracownicy Zespołu Obsługi Programu LIFE+.
    Na zakończenie odbyła się dyskusja z przedstawicielami Podmiotów Wspierających kampanię „Świadomi zagrożenia” dotycząca ich udziału w propagowaniu treści oraz kolportowaniu materiałów informacyjno – edukacyjnych.
 

  Premierowy pokaz filmów edukacyjnych  Premierowy pokaz filmów edukacyjnych  Premierowy pokaz filmów edukacyjnych

 

 Premierowy pokaz filmów edukacyjnych   Premierowy pokaz filmów edukacyjnych  Premierowy pokaz filmów edukacyjnych

 

 Premierowy pokaz filmów edukacyjnych   Premierowy pokaz filmów edukacyjnych  Premierowy pokaz filmów edukacyjnych

 

    Premierowy pokaz filmów edukacyjnych  Premierowy pokaz filmów edukacyjnych

 

  Premierowy pokaz filmów edukacyjnych     Premierowy pokaz filmów edukacyjnych     Premierowy pokaz filmów edukacyjnych     Premierowy pokaz filmów edukacyjnych

Dzień świadomości i odpowiedzialności za las i przyrodę w gimnazjum w Iłży

    Dnia 21 marca w ramach realizacji projektu „Świadomi zagrożenia” współfinansowanej ze środków UE w ramach instrumentu finansowego LIFE+ oraz NFOŚi GW w Publicznym Gimnazjum Gminnym w Iłży został zorganizowany „Dzień świadomości i odpowiedzialności  za las i przyrodę”.

     Rozstrzygnięto konkurs pt: „Wiem jak zachować się w lesie”, który zawierał pytania dotyczące bezpieczeństwa p. poż. oraz leśnego savior-vivre. Uczniowie przeprowadzili prezentację na temat zagrożenia pożarowego , a także konsekwencji jakie powstają po pożarach lasu.

     Wiele uwagi poświęcono aktualnemu w tych dniach tematowi wypalania traw i skutkach jakie to za sobą niesie.

Wspomniano też młodego strażaka z Pawłowa, który zginą kilka dni temu podczas gaszenia traw

 

 

 

 Publiczne Gimnazjum Gminne w Iłży   Publiczne Gimnazjum Gminne w Iłży   Publiczne Gimnazjum Gminne w Iłży      
 
 
Publiczne Gimnazjum Gminne w Iłży   Publiczne Gimnazjum Gminne w Iłży      

Obejrzyj przygotowaną przez gimnazjalistów prezentację  

 

     

Świadomi zagrożenia - konferencja dla nauczycieli powiatu limanowskiego

   22 marca  w Starostwie Powiatowym w Limanowej, odbyła się konferencja dla nauczycieli biologii, przyrody i geografii szkół Powiatu Limanowskiego. Uczestniczyli w niej nauczyciele z 36 szkół.
   Celem konferencji było zaprezentowanie tegorocznego programu edukacji ekologicznej prowadzonej przez Starostwo Powiatowe w Limanowej.
   Koordynator na województwo małopolskie przedstawił cele i założenia kampanii „Świadomi Zagrożenia” realizowanej w ramach programu LIFE+,  oraz zachęcił nauczycieli do współpracy przy promocji i realizacji projektu.
   Pracownicy Starostwa przedstawili zasady tegorocznej edycji konkursu dla gimnazjalistów z terenu powiatu limanowskiego, na temat wiedzy o ochronie przyrody, realizowanego w ramach kampanii „Świadomi zagrożenia”. Dla najlepszych uczniów przewidziane są interesujące nagrody.

 

        

Śląskie - szkolenia dla strażaków i nauczycieli

     W dniach 14 – 17 marca  na terenie województwa śląskiego odbyła się druga tura szkoleń dla strażaków Ochotniczych Straży Pożarnych i nauczycieli gimnazjalnych realizowanych w ramach społecznej kampanii informacyjno-edukacyjnej „Świadomi zagrożenia” współfinansowanej ze środków UE w ramach instrumentu finansowego LIFE + oraz NFOŚiGW.

    W ramach kampanii w całym cyklu szkoleń na Śląsku zostało przeszkolonych 100 nauczycieli gimnazjalnych i 60 strażaków OSP. Uczestnicy szkoleń otrzymali interesującą i niezbędną wiedzę oraz materiały edukacyjne przy pomocy których będą mogli tę wiedzę przekazać uczniom gimnazjów i strażakom. Największym zainteresowaniem cieszyły się poradniki do prowadzenia zajęć z gotowymi scenariuszami lekcji i szkoleń oraz filmy edukacyjne.
    Wraz z rozpoczęciem sezonu zagrożenia pożarowego tematyka ochrony przeciwpożarowej lasów jest jak najbardziej na czasie. Działania promujące właściwe zachowania na terenach leśnych organizowane w okresie wczesnowiosennym, są podstawowym celem prewencyjnym ochrony przeciwpożarowej lasów. Dzięki takim kampaniom chcemy zmniejszyć liczbę pożarów lasów.
 

  Szkolenia na Śląsku  Szkolenia na Śląsku  Szkolenia na Śląsku

 

  Szkolenia na Śląsku   Szkolenia na Śląsku

Kampania "Świadomi zagrożenia" na Targach Las EXPO w Kielcach

 

    W dniach 16-18 marca w Kielcach odbyła się XII edycja Targów Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi Las-Expo, podczas której informowano o największej kampanii Lasów Państwowych „Świadomi zagrożenia” . Kampania prowadzona jest na terenie 10 województw, a jej celem jest zwiększenie świadomości społeczeństwa w zakresie zapobiegania pożarom lasów oraz zmniejszenie liczby pożarów.
    Tradycyjnie swoją ekspozycję przygotowali również leśnicy. Na stoisku Lasów Państwowych prowadzono konkursy o tematyce przeciwpożarowej organizowane przez koordynatorów kampanii ,,Świadomi zagrożenia” oraz edukacyjne przygotowane i prowadzone przez pracowników nadleśnictw LKP Puszcza Świętokrzyska. Oprócz podstawowych zagadnień dotyczących gospodarki leśnej, podczas rozmów z rolnikami był także poruszany bardzo aktualny obecnie temat wysokiego zagrożenia pożarowego w lasach, wynikający z niechlubnej tradycji wypalania łąk i nieużytków.     
    Gościom stoiska rozdawano m.in. materiały informacyjne na temat kampanii „Świadomi zagrożenia”, prowadzonej przez leśników w celu zmniejszenia liczby podpaleń w lasach. Las-Expo i toczące się równolegle Targi Techniki Rolniczej Agrotech odwiedziło w sumie ponad 50 tysięcy osób.
 
  "Świadomi zagrożenia" na targach LasExpo 2012 w Kielcach "Świadomi zagrożenia" na targach LasExpo 2012 w Kielcach  "Świadomi zagrożenia" na targach LasExpo 2012 w Kielcach  "Świadomi zagrożenia" na targach LasExpo 2012 w Kielcach"Świadomi zagrożenia" na targach LasExpo 2012 w Kielcach
 
  "Świadomi zagrożenia" na targach LasExpo 2012 w Kielcach
 
Apel do Władka i Felka

 

                                                   Apel do Władka i Felka !!!

 

                                        Zwracam się do Was Obywatele
Bo Wy możecie załatwić wiele
A nas nurtuje temat zbyt stary
By w naszych lasach wstrzymać pożary
Każdy z nas lubi przebywać w lesie
Po duktach leśnych więc spaceruje
I po spacerze dobrze się czuje
Zwracam się do was Władek i Felek
Nie zostawiajcie  w lesie butelek
Bo każde szkiełko rzucone w lesie
Groźbę pożaru za sobą niesie
Dbajmy więc wszyscy po długie czasy
By jak najdłużej przeżyły lasy.
 
                                             Przyjaciel lasu
 
Szkolenia na Mazowszu w ramach kampanii "Świadomi zagrożenia"

 

    Odbyła się druga seria szkoleń w ramach kampanii „Świadomi zagrożenia” dla nauczycieli i przedstawicieli OSP z terenu województwa mazowieckiego. Szkolenia trwały od 7 do 10 marca 2012 roku. Były elementem projektu "Ogień w lesie a przyroda - podniesienie świadomości mieszkańców terenów wiejskich w zakresie zapobiegania pożarom lasów" realizowanego przez Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych, współfinansowanego przez UE w ramach Instrumentu Finansowego LIFE+ oraz NFOŚiGW.

W sumie w szkoleniach na terenie Mazowsza wzięło udział ponad 100 nauczycieli i 60 przedstawicieli OSP.

    Trenerzy z włocławskiego Centrum Edukacji Ekologicznej przekazali uczestnikom szczegółową wiedzę na temat zagrożeń jakie niesie ogień dla lasu i profilaktyki przeciwpożarowej stosowanej w Lasach Państwowych. Oprócz prezentacji na temat projektu, dr Maria Palińska przeprowadziła szereg gier i zabaw, które pozwoliły utrwalić poznane treści i przygotować uczestników do dalszego przekazywania zdobytej wiedzy. Wszyscy otrzymali poradniki zawierające kompendium wiedzy z zakresu ochrony p.poż. i gotowe scenariusze zajęć z dziećmi i młodzieżą szkolną. Dużym zainteresowaniem cieszyły się materiały informacyjne na temat Lasów Państwowych i prowadzonej kampanii. Na zakończenie rozdano certyfikaty potwierdzające udział w szkoleniu.
    Głównym celem kampanii „Świadomi zagrożenia” jest podnoszenie wiedzy w zakresie zapobiegania pożarom w lasach, wśród mieszkańców terenów wiejskich położonych w sąsiedztwie lasów, właścicieli niedużych gospodarstw rolnych, młodzieży szkolnej (głównie uczniów szkół gimnazjalnych), oraz osób korzystających z lasów w celach rekreacyjnych.
 

  Szkolenia dla nauczycieli i strażaków z Mazowsza  Szkolenia dla nauczycieli i strażaków z Mazowsza  Szkolenia dla nauczycieli i strażaków z Mazowsza

 

 Szkolenia dla nauczycieli i strażaków z Mazowsza  Szkolenia dla nauczycieli i strażaków z Mazowsza  Szkolenia dla nauczycieli i strażaków z Mazowsza

Szkolenia dla nauczycieli i strażaków z Mazowsza

W ramach kampanii „Świadomi zagrożenia” odbyła się seria szkoleń dla nauczycieli i przedstawicieli OSP z terenu województwa mazowieckiego. Szkolenia odbywały się w warszawskim Centrum Szkoleniowym TWINS w dniach 14–17 grudnia 2011r.

Trenerzy z włocławskiego Centrum Edukacji Ekologicznej przekazali uczestnikom szczegółową wiedzę na temat zagrożeń, jakie niosą pożary lasów, oraz poinformowali o profilaktyce przeciwpożarowej stosowanej w Lasach Państwowych. Oprócz prezentacji na temat projektu,
dr Maria Palińska przeprowadziła szereg gier i zabaw, które pozwoliły utrwalić poznane treści i przygotować uczestników szkolenia do dalszego przekazywania zdobytej wiedzy.
Na zakończenie uczestnicy otrzymali certyfikaty potwierdzające udział w szkoleniu, oraz przygotowane przez organizatorów materiały informacyjne w tym poradniki dedykowane każdej z grup zawodowych, zawierające kompedium wiedzy z zakresu ochrony p.poż i gotowe scenariusze zajęć z młodzieżą szkolną.

 

  Mazowsze - Szkolenia dla nauczycieli szkół gimnazjalnych i przedstawicieli OSP  Mazowsze - Szkolenia dla nauczycieli szkół gimnazjalnych i przedstawicieli OSP  Mazowsze - Szkolenia dla nauczycieli szkół gimnazjalnych i przedstawicieli OSP

  

  Mazowsze - Szkolenia dla nauczycieli szkół gimnazjalnych i przedstawicieli OSP   Mazowsze - Szkolenia dla nauczycieli szkół gimnazjalnych i przedstawicieli OSP

Kielce - szkolenia dla nauczycieli i przedstawicieli OSP

W pierwszych dniach lutego na terenie województwa świętokrzyskiego odbyły się szkolenia dla nauczycieli szkól gimnazjalnych i przedstawicieli OSP w ramach kampanii ,,Świadomi zagrożenia”. Przeszkolonych zostało 50 nauczycieli i 30 strażaków z OSP. Uczestnicy otrzymali certyfikaty oraz pakiety materiałów promocyjnych i edukacyjnych (w tym scenariusze do przeprowadzenia zajęć dotyczących profilaktyki przeciwpożarowej i edukacji przyrodniczo-leśnej). Uczestnicy szkolenia oprócz przekazywania zdobytej wiedzy społeczności lokalnej obiecali również dalszą współpracę w ramach kampanii między innymi uczestnictwo w konkursach jako opiekunowie młodzieży gimnazjalnej.

 

 Kielce - Szkolenie nauczycieli szkół gimnazjalnych i przedstawicieli OSP  Kielce - Szkolenie nauczycieli szkół gimnazjalnych i przedstawicieli OSP  Kielce - Szkolenie nauczycieli szkół gimnazjalnychi i przedstawicieli OSP

 

 Kielce - Szkolenie nauczycieli szkół gimnazjalnych i przedstawicieli OSP

      

 

 

Nowy element kampanii - dwa filmy edukacyjne

            Na kanale Lasów Państwowych YouTube pojawił się nowy element kampanii „Świadomi zagrożenia” - dwa filmy edukacyjne:

„Groźny czerwony kur” i „Bezpieczniej cieszmy się lasem”
Pierwszy z nich skierowany jest do mieszkańców obszarów wiejskich bezpośrednio sąsiadujących z terenami leśnymi, drugi przede wszystkim do turystów odwiedzających atrakcyjne tereny leśne w trakcie urlopów, czy weekendów, a także mieszkańców aglomeracji miejskich szukających w pobliskich lasach choćby chwili wytchnienia.

 

            Filmy w bardzo przystępny sposób pokazują wielorakie funkcje polskich lasów, ich piękno i bogactwo, a zarazem dobitnie ukazują szerokie spektrum szkód powodowanych przez pożary będące niestety w zdecydowanej większości efektem działalności człowieka. Dodatkowym aspektem jest zwrócenie uwagi na zagrożenie, jakie mogą powodować pożary lasów dla okolicznych mieszkańców, czy odwiedzających lasy turystów. Oba filmy podkreślają korzyści płynące z zachowania zgodnego z zasadami udostępniania lasów
i profilaktyki przeciwpożarowej oraz w sugestywny sposób skłaniają do takich zachowań.
 
            Dynamiczne sceny akcji ratowniczo – gaśniczych, piękne zdjęcia lotnicze, czy epizody z udziałem, znanych aktorów to tylko niektóre atuty obu filmów.
 
Zapraszamy do oglądania!!!
 
Filmy w jakości HD można obejrzeć także na stronie internetowej Wytwórni Telewizyjno – Filmowej „Alfa” – realizatora i producenta filmów na kanale „lasy:”
 

Lublin - szkolenia w ramach kampanii "Świadomi zagrożenia"

W dniach od 22-25 lutego w Lublinie odbyły się dwudniowe szkolenia dla nauczycieli szkół gimnazjalnych i przedstawicieli OSP realizowane w ramach kampanii ,,Świadomi zagrożenia”.  Przeszkolonych zostało 50 nauczycieli i 30 strażaków z OSP. Uczestnicy dostali certyfikaty oraz pakiety materiałów promocyjnych i edukacyjnych (w tym scenariusze do przeprowadzenia zajęć dotyczących profilaktyki przeciwpożarowej i edukacji przyrodniczo-leśnej). Uczestnicy szkolenia mieli okazję nie tylko rozszerzyć swoją wiedzę w zakresie ochrony ppoż., lasów i ich roli oraz prowadzonej gospodarki leśnej przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, ale również otrzymali praktyczne wskazówki związane z edukacją leśną. Uczestnicy szkoleń obiecali przekazywać zdobytą wiedzę społeczności lokalnej oraz dalszą współpracę w ramach kampanii między innymi uczestnictwo w konkursach jako opiekunowie młodzieży gimnazjalnej. 

 

 Lublin - Szkolenia nauczycieli gimnazjalnych i przedstawicieli OSP  Lublin - Szkolenia nauczycieli gimnazjalnych i przedstawicieli OSP  Lublin - Szkolenia nauczycieli gimnazjalnych i przedstawicieli OSP

 

 Lublin - Szkolenia nauczycieli szkół gimnazjalnych i przedstawicieli OSP  Lublin - Szkolenia nauczycieli szkół gimnazjalnych i przedstawicieli OSP

 

Młodzież zapobiega pożarom - Zespole Szkół Samorządowych w Tereszpolu

 

We wtorek 6 Marca w Zespole Szkół Samorządowych w Tereszpolu – Zaorendzie w ramach kampanii ,,Świadomi zagrożenia” realizowanej przez Lasy Państwowe i współfinansowanej ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz progamu LIFE+ odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Nagrodzeni otrzymali między innymi pakiety materiałów promocyjnych i edukacyjnych. Konkurs ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony przeciwpożarowej, ochrony ludności, ekologii i ratownictwa. Dzieci i młodzież rywalizowały w zakresie znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej. W konkursie brali udział uczniowie z trzech szkół z terenu gminy Tereszpol w dwóch grupach wiekowych I grupa (szkoły podstawowe) oraz II grupa wiekowa (gimnazja).   Zdobywcy czołowych miejsc jak i pozostali uczestnicy turnieju otrzymali dyplomy, a uczniowie którzy zajęli pierwsze miejsca w obu grupach będą reprezentować Gminę Tereszpol na eliminacjach powiatowych.

 

Młodzież Zapobiega Pożarom - Tereszpol 2012  Młodzież Zapobiega Pożarom - Tereszpol 2012

 

 

 

 

Olsztyn szkolenia dla nauczycieli i przedstawicieli OSP

50 nauczycieli z Warmii i Mazur uczestniczyło w dwudniowym szkoleniu z zakresu profilaktyki przeciwpożarowej w lasach. Szkolenie odbyło się w Olsztynie w dniach 16-17 listopada. 18 i 19 listopada w warsztatach edukacyjnych, dotyczących tej samej tematyki, wzięło udział 30 strażaków z Ochotniczych Straży Pożarnych. Zadaniem wyszkolonych pedagogów i strażaków będzie dalsze rozpowszechnianie informacji na temat działań realizowanych w ramach "Świadomi zagrożenia" wśród społeczności lokalnej. Każdy uczestnik otrzymał certyfikat ukończenia szkolenia, a także pakiet materiałów edukacyjnych i promocyjnych. Kolejne szkolenia dla nauczycieli i strażaków odbędą się wiosną.

 

         

 

      

 

 

 

Warsztaty terenowe dla nauczycieli w Nadleśnictwie Kozienice

W dniu 21.10.2011 w Nadleśnictwie Kozienice w Szkółce leśnej Przejazd odbyły się warsztaty terenowe dla nauczycieli mazowieckiej części RDLP w Radomiu zajmujących się m.in. edukacją leśną.
Warsztaty składały się z części terenowej, dotyczącej praktycznych zagadnień z zakresu edukacji leśnej, oraz z części kameralnej,  która odbyła się w sali wykładowej Nadleśnictwa Kozienice.
Podczas  spotkania zaprezentowana została działalność leśników RDLP w Radomiu.

Kolejną część warsztatów stanowiła prezentacja kampanii „Świadomi zagrożenia”. Zebranym nauczycielom przedstawione zostały główne przesłania, założenia i kreacja kampanii. Zaprezentowane zostały też podjęte dotychczas działania, w tym spoty radiowe i telewizyjne przygotowane w ramach kampani medialnej. Uczestnikom wręczono Zaświadczenia potwierdzające uczestnictwo w warsztatach oraz rozdano gadżety reklamujące projekt.

 

  Kozienice - Szkolenie nauczycieli  Kozienice - Szkolenie nauczycieliKozienice - Szkolenie nauczycieli

 

Szkolenia nauczycieli w Mazowieckim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli

W dniu 09.11.2011 w Radomiu w sali konferencyjnej Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, odbyło się szkolenie nauczycieli gimnazjalnych z terenu Mazowsza. Zaprezentowane zostały na nim działania leśników RDLP w Radomiu w zakresie edukacji leśnej, dane dotyczące liczby pożarów w lasach oraz cele i założenia kampanii "Świadomi zagrożenia". Zaprezentowano również sposób prowadzenia edukacji leśnej w nadleśnictwach RDLP w Radomiu, oraz możliwości współpracy w tym zakresie leśników z nauczycielami. Szkolenie spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem.

Wśród uczestników rozdano materiały informacyjne, promocyjne i gadżety kampanii.

 

       Przymierzanie gadżetów

"Świadomi zagrożenia" na VI powiatowym konkursie wiedzy o ochronie przyrody - powiat kolbuszowski

Na terenie powiatu kolbuszowskiego odbył się konkurs wiedzy o  Ochronie Przyrody, objęty honorowym patronatem przez Starostę Kolbuszowskiego i Nadleśniczego  Nadleśnictwa Kolbuszowa. Uczestnikom konkursu przedstawiono główne cele i założeniach kampanii „Świadomi zagrożenia” . W konkursie udział wzięli uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu kolbuszowskiego. Wszyscy uczestnicy otrzymali materiały reklamujące projekt, a nagrodzeni  zestawy gadżetów.

 

  Powiat Kolbuszowski - Konkurs Wiedzy o Ochronie Przyrody  Powiat Kolbuszowski - Konkurs Wiedzy o Ochronie Przyrody  Powiat Kolbuszowski - Konkurs Wiedzy o Ochronie Przyrody

 

  Powiat Kolbuszowski - Konkurs Wiedzy o Ochronie Przyrody  Powiat Kolbuszowski - Konkurs Wiedzy o Ochronie Przyrody  Powiat Kolbuszowski - Konkurs Wiedzy o Ochronie Przyrody

 

  Powiat Kolbuszowski - Konkurs Wiedzy o Ochronie Przyrody  Powiat Kolbuszowski - Konkurs Wiedzy o Ochronie Przyrody  Powiat Kolbuszowski - Konkurs Wiedzy o Ochronie Przyrody

      

 

      

 

      

Kielce - Szkolenia dla nauczycieli szkół gimanazjalnych i przedstawicieli OSP

W pierwszych dniach lutego na terenie województwa świętokrzyskiego odbyły się szkolenia dla nauczycieli szkól gimnazjalnych i przedstawicieli OSP w ramach kampanii ,,Świadomi zagrożenia”. Przeszkolonych zostało 50 nauczycieli i 30 strażaków z OSP. Uczestnicy otrzymali certyfikaty oraz pakiety materiałów promocyjnych i edukacyjnych (w tym scenariusze do przeprowadzenia zajęć dotyczących profilaktyki przeciwpożarowej i edukacji przyrodniczo-leśnej). Uczestnicy szkolenia oprócz przekazywania zdobytej wiedzy społeczności lokalnej obiecali również dalszą współpracę w ramach kampanii między innymi uczestnictwo w konkursach jako opiekunowie młodzieży gimnazjalnej.

 

 Kielce - Szkolenie nauczycieli szkół gimnazjalnych i przedstawicieli OSP  Kielce - Szkolenie nauczycieli szkół gimnazjalnych i przedstawicieli OSP  Kielce - Szkolenie nauczycieli szkół gimnazjalnychi i przedstawicieli OSP

 

 Kielce - Szkolenie nauczycieli szkół gimnazjalnych i przedstawicieli OSP

      

 

 

Prace nad filmem dokumentalno - przyrodniczym - zdjęcia z planu

Rozpoczął się kolejny etap produkcji filmu dokumentalnego (dokumentu fabularyzowanego) pod roboczym tytułem „Żywioł ognia”. Z końcem września zakończona została realizacja zdjęć do filmu. Rozpoczęły się prace nad montażem, udźwiękowieniem i komentarzem. Komponowana jest muzyka do filmu. Produkcja filmu zostanie ukończona do 1 marca 2011r.

Poniżej kilka zdjęć z wybranego planu filmowego.
 

      

Spotkanie monitorujące z k koordynatorami projektów FORESTFIRE i FORESTFIRE II

W dniach 13 - 14 września 2011 r. na terenie Nadleśnictwa Rudy Raciborskie odbyło się spotkanie monitorujące Zespołu zarządzającego z udziałem koordynatorów regionalnych kampanii Świadomi zagrożenia. Podczas spotkania zostały poruszone sprawy związane z prowadzeniem działań w poszczególnych regionach oraz prezentacja dokonań. Kolejnego dnia uczestnicy spotkania zapoznali się z systemem ochrony przeciw pożarowej w Lasach Państwowych na terenie pożarzyska Kuźnia Raciborska.  

Zaproszenie na bezpłatne szkolenia

Zapraszamy do wzięcia udziału w bezpłatnych 2-dniowych szkoleniach dla nauczycieli szkół gimnazjalnych oraz przedstawicieli Ochotniczych Straży Pożarnych z zakresu edukacji przyrodniczo-leśnej oraz profilaktyki przeciwpożarowej.

Zadaniem profesjonalnie wyszkolonej kadry trenerów będzie dalsze rozpowszechnianie informacji nt. działań realizowanych w ramach  Kampanii „Świadomi zagrożenia” wśród społeczności lokalnej.
Szkolenia dla nauczycieli szkół gimnazjalnych odbędą się:
1.      16-17.XI.2011r. - Olsztyn
2.      23-24.XI.2011r. – Katowice
3.      30.XI-1.XII.2011r. – Toruń
4.      7-8.XII.2011r. – Białystok
5.      16-17.XII.2011r. – Warszawa
6.      13-14.I.2012r. – Łódź
7.      18-19.I.2012r. – Rzeszów
8.      27-28.I.2012r. – Toruń
9.      1-2.II.2012r. - Kielce
10.    17-18.II.2012r. – Białystok
11.    22-23.II.2012r. – Lublin
12.    2-3.III.2012r. – Olsztyn
13.    7-8.III.2012r. - Warszawa
14.    16-17.III.2012r. – Katowice
15.    21-22.III.2012r. – Łódź
16.    30-31.III.2012r. – Kraków
 
Szkolenia dla przedstawicieli OSP odbędą się:
1.      18-19.XI.2011r. – Olsztyn
2.      25-26.XI.2011r. – Katowice
3.      2-3.XII.2011r. – Toruń
4.      9-10.XII.2011r. – Białystok
5.      14-15.XII. 2011r. – Warszawa
6.      11-12.I.2012r. – Łódź
7.      20-21.I.2012r. - Rzeszów
8.      25-26.I.2012r. – Toruń
9.      3-4.II.2012r. – Kielce
10.    10-11.II.2012r. – Kraków
11.    15-16.II.2012r. – Białystok
12.    24-25.II.2012r. – Lublin
13.    29.II-1.III.2012r. – Olsztyn
14.    9-10.III.2012r. – Warszawa
15.    14-15.III.2012r. – Katowice
16.    23-24.III.2012r. – Łódź
 
Każdy uczestnik otrzyma certyfikat ukończenia szkolenia a także pakiet materiałów edukacyjnych i promocyjnych. Organizatorzy zapewniają pełne wyżywienie oraz nocleg w standardzie 3* hotelowych.

Rekrutację na szkolenia prowadzą Koordynatorzy regionalni kampanii, których adresy znajdują się w zakładce Kontakt.

Zdjęcia z planu filmowego

W ramach kampanii Świadomi zagrożenia trwają prace nad przygotowaniem dwóch filmów edukacyjnych poświęconych tematyce zagrożenia pożarowego w lasach.

Odbiorcami filmów będą osoby aktywnie spędzające czas w lesie oraz rolnicy.

Poniżej przedstawiamy zdjęcia z planu filmowego.

 

   

   

     

   

 

Dobry klimat dla powiatów - "Świadomi zagrożenia"

We wrześniowym numerze elektronicznego biuletynu informacyjnego „Dobry Klimat dla Powiatów”, którego wiodącym tematem jest szeroko rozumiany ogień ukazał się artykuł „Świadomi zagrożenia”. Tekst autorstwa p. Jacka Zadury to kompendium informacji dotyczących realizowanej przez Lasy Państwowe kampanii informacyjno – edukacyjnej „Świadomi zagrożenia”. W artykule także informacje o:

- zagrożeniu pożarowym polskich lasów,
- głównych przyczynach powstawania pożarów lasów,
- ogromnych stratach ekologicznych i finansowych powodowanych przez pożary,
- zasadach bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z wielorakich funkcji lasów,
- sposobach postępowania w przypadku zauważenia pożaru lasu.
Tekst artykułu dostępny na stronie:
 
Projekt „Dobry Klimat dla Powiatów” rozpoczął się 1 września 2010 roku. Jego głównymi celami są między innymi aktywne zaangażowanie polskich samorządów w działania prowadzące do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych oraz stymulowanie praktycznych inicjatyw i inwestycji na szczeblu lokalnym nakierowanych na ochronę klimatu i adaptacje do jego zmian. Głównymi adresatami projektu są władze powiatowe. Projekt jest realizowany przy udziale środków instrumentu finansowego LIFE+ Komisji Europejskiej oraz dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
 
Konferencja inauguracyjna FORESTFIRE II

Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych uprzejmie zaprasza do wzięcia udziału w konferencji inauguracyjnej kampanii informacyjno – edukacyjnej „Świadomi zagrożenia” realizowanej w ramach projektu LIFE+ „Ogień w lesie a przyroda II – drugi etap kampanii informującej społeczeństwo o zagrożeniu pożarowym w lasach”. Konferencja odbędzie się dniu 21.06.2011r. w godz. 10 – 15 w auli Centrum Kongresowego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie al. 29 listopada 46. Wydarzenie ma na celu przedstawienie działań realizowanych w ramach kampanii mających na celu spadek liczby pożarów lasów powodowanych przez człowieka, uwypuklenie ogromnych strat powodowanych przez pożary lasów, a także zaprezentowanie innych działań podejmowanych przez Lasy Państwowe w dziedzinie ochrony przeciwpożarowej.
Prosimy o potwierdzenie udziału w konferencji na adres mailowy j.zadura@lasy.gov.pl do dnia 20.06.2011r. do godz. 12.00.
 

Program konferencji

Zaproszenie do składania ofert na opracowanie i druk materiałów promocyjno - informacyjnych

Zapraszamy do złożenia oferty na "Opracowanie, przygotowanie, druk wraz z dostosowaniem do Księgi Identyfikacji Wizualnej i dostarczenie materiałów promocyjno-informacyjnych w ramach kampanii Świadomi zagrożenia".

Szczegóły znajdują się na: http://bip.lasy.gov.pl/pl/bip/dg/zamowienia_publiczne/pg_201107250590092777777

Zaproszenie do negocjacji na przygotowanie artykułów prasowych

Zapraszamy do wzięcia udziału w negocjacjach na: "Przygotowanie 5 całostronicowych artykułów prasowychw wraz ze zdjęciami i/lub grafikami do kampanii "Świadomi zagrożenia" realizowanej w ramach programu LIFE+.

Szczegółowe informacje znajdują się w załączniku nr 1.

Unieważnienie postępowania na przygotowanie artykułów prasowych

Informacje dotyczące unieważnienia postępowania na "Przygotowanie 5 całostronicowych artykułów prasowych wraz ze zdjęciami i/lub grafikami do kampanii „Świadomi zagrożenia” współfinansowanej w ze środków UE w ramach Instrumentu Finansowego LIFE+ oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej znajdują się w Załączniku nr 1.

Informacja o wyborze najkorzystniejszej oferty - reklama prasowa

Przygotowanie 3 całostronicowych reklam prasowych przygotowanych w ramach kampanii informacyjno - edukacyjnej "Świadomi zagrożenia" powierzone zostanie Agencji Komunikacji Marketingowej Los Mejores.

Szczegóły znajdują się w Załączniku nr 1

 

 

Załącznik nr 1.

Zaproszenie do składania ofert na przygotowanie artykułów prasowych

Zapraszamy do złożenia oferty na: "Przygotowanie 5 całostronicowych artykułów prasowychw wraz ze zdjęciami i/lub grafikami do kampanii "Świadomi zagrożenia" realizowanej w ramach programu LIFE+.

Szczegółowe informacje znajdują się w załączniku nr 1.

 

Załącznik nr 1.

Zaproszenie do składania ofert na wykonanie materiałów promocyjno - informacyjnych

Zapraszamy do złożenia oferty na „Wykonanie wraz z dostosowaniem materiałów do Księgi Identyfikacji Wizualnej oraz dostarczenie materiałów promocyjno-informacyjnych w ramach kampanii „Świadomi zagrożenia”. Szczegółowe informacje znajdują się poniżej:

SIWZ

Załącznik nr 1

Załącznik nr 2

Załącznik nr 3

Załącznik nr 4

Załącznik nr 5

Załącznik nr 6

Załącznik nr 7

Księga Identyfikacji Wizualnej

 

Zaproszenie do składania ofert na reklamę prasową

Zapraszamy do złożenia oferty na: Projekt 3 całostronicowych reklam w ramach realizacji kampanii "Świadomi zagrożenia" realizowanej w ramach programu LIFE+.

Szczegółowe informacje znajdują się na:

http://bip.lasy.gov.pl/pl/bip/dg/zamowienia_publiczne/pg_201106140528549803239

 

 

Start kampanii "Świadomi zagrożenia'

Co roku w Polsce lasy płoną 10 000 razy. Prawie wszystkie pożary powodują ludzie. Tylko my możemy temu zapobiec. Społeczna kampania informacyjno-edukacyjna zainicjowana przez Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych ma za zadanie ograniczyć dramatyczną skalę tego problemu aż o 3000 pożarów rocznie. Kampania rusza już 15 czerwca.

 
Mało kto zdaje sobie sprawę z zastraszających statystyk – w rzeczywistości aż 9 na 10 pożarów lasów to wina człowieka. W powszechnej świadomości jest to odległy problem, który tylko pozornie nas nie dotyczy. Zbyt łatwo przychodzi nam nieprzywiązywanie wagi do tego, czy w bezpośrednim otoczeniu lasu zachowujemy się właściwie, czy nie. Niedopałek papierosa, ognisko rozpalone blisko drzew, albo łąka wypalana w ten sam sposób od lat – takie zagrożenia powodują jedynie „inni”.
 
Celem komunikacyjnym kampanii jest podniesienie świadomości w zakresie odpowiedzialnego zachowania się w lesie i jego otoczeniu, aby zapobiegać pożarom. Seria spotów telewizyjnych
i radiowych, pod wspólnym tytułem „Łza nie ugasi pożaru”, piętnuje najbardziej powszechne przyczyny pożarów lasów, którymi są celowe podpalenia (45%), nieostrożność dorosłych (20-25%), czy wypalanie łąk. Ważnym przesłaniem kampanii jest także apel o nieprzechodzenie obojętnie obok zagrożeń – jeden telefon na numer alarmowy 998 lub 112 może uratować las.
 
Spoty telewizyjne i radiowe kampanii pokazują, że za każdym pożarem lasu stoi konkretna osoba. To jej nieostrożność, beztroska lub zwykła bezmyślność okazuje się być przyczyną nieodwracalnej tragedii – tak dla przyrody, jak i dla samego sprawcy lub uczestnika pożaru. Smutek, żal, wstyd, poczucie winy, ani nawet symboliczna łza nie są w stanie cofnąć czasu. Identyfikacja sprawcy
z wyrządzoną szkodą odziera pożar lasu z bezpiecznej anonimowości. Od tej pory nikt nie będzie mieć łatwego usprawiedliwienia dla swojego nieodpowiedzialnego zachowania. Stąd też nazwa całej kampanii – „Świadomi Zagrożenia”.
 

Strategię komunikacji, kreację ATL i identyfikację wizualną kampanii „Świadomi Zagrożenia” przygotowała agencja Los Mejores oraz Studio Postprodukcji Filmowej Mojotribe. Spoty telewizyjne wyreżyserował Mariusz Palej, a za ich produkcję odpowiada Mojotribe oraz Propeller Film. Zakup czasu w mediach oraz działania wzmacniające kampanię powierzono Agencji Małek Media.

Zaproszenie na śniadanie prasowe - Aktualna sytuacja pozarowa w lasach oraz początek kampanii "Świadomi zagrożenia"

Marian Pigan - Dyrektor Generalny Lasów Państwowych - serdecznie zaprasza na śniadanie prasowe, które odbędzie się we wtorek 14 czerwca 2011 roku o godzinie 12.00 w siedzibie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. nr 3 w sali nr 30 na parterze. Uprzejmie prosimy o potwierdzenie udziału do dnia 13.06.2011 r.na adres j.kabat@lasy.gov.pl lub tefonicznie pod nr.: 22 58 98 312.

Na planie filmowym

Coraz większego tempa nabiera realizacja filmów edukacyjnych. W dniach 23 – 25 maja bieżącego roku na terenie nadleśnictwa Rudy Raciborskie materiał filmowy zbierała Wytwórnia Telewizyjno – Filmowa „Alfa” sp. z o. o.   Podczas trzech dni zdjęciowych nakręcone zostały zdjęcia „z lotu ptaka” oraz samoloty gaśnicze PZL  „Dromader” i śmigłowiec gaśniczy Mi – 2 w akcji. Realizowano również zdjęcia dokumentalne na terenie pożarzyska w Kuźni Raciborskiej oraz zebrano wypowiedzi osób pamiętających najtragiczniejszy pożar w historii polskich lasów, który wybuchł 26 sierpnia 1992 r. i zniszczył w ciągu kilkunastu dni prawie 10 000 hektarów lasu. Kamera przyjrzała się także pracy obserwatora na dostrzegalni ppoż. i nakręcone zostały sceny „inscenizowane”.

Zapraszamy do obejrzenia foto galerii z wizyty na planie filmowym.

Zaproszenie do złożenia oferty na usługę cateringową

Zapraszamy do złożenia oferty na ,,Organizację i przeprowadzenie usługi cateringowej" w ramach projektu LIFE+ Ogień w lesie a przyroda II - drugi etap kampanii informującej społeczeństwo o zagrożeniu pożarowym w lasach (FORESTFIRE II) LIFE09 INF/PL/000275.

Szczegółowe informacja znjdują się w załącznikach:

SIWZ - organizacja i przeprowadzenie usługi cateringowej

Załącznik nr 1 - Formularz oferty

Załącznik nr 2 - Oświadczenie

Załącznik nr 3 - Oświadczenie

Załącznik nr 4 - Wykaz usług

Załącznik nr 5 - Wzór umowy

Prezentacja kampanii na spotkaniu w NFOŚiGW

W dniu 13.01.2011r. w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie odbyło się spotkanie dotyczące projektów finansowanych w ramach Instrumentu Finansowego LIFE+ „Regional Kick off Meeting”.

Spotkanie było oficjalnym rozpoczęciem wdrażania i realizacji 14 nowych projektów LIFE+ z Czech, Słowacji i Polski. Podczas spotkania nowi beneficjenci zapoznali się z zasadami realizacji projektów LIFE+, a także mieli możliwość zaprezentowania wdrażanych przez siebie projektów.
Krótką informację dotyczącą realizowanych przez Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych projektów przedstawił p. Jacek Zadura odpowiedzialny w naszym zespole za kwestie ochrony przeciwpożarowej lasów.
Więcej informacji o tym wydarzeniu na stronie internetowej NFOŚiGW:
Informacja o wyborze oferty na kopleksowe doradztwo w zakresie praw autorskich i prawa prasowego

Informujemy, że najkorzystniejszą ofertę na kompleksowe doradztwo w zakresie praw autorskich i prawa prasowego przy realizacji działań w ramach projektu LIFE+ przedstawił Pan Jacek Pogorzelski.

Szczegóły znajdują sie w Załączniku

Informacja o wyborze najlepszej koncepcji kreatywnej

Informujemy, że najlepszą koncepcję linii kreatywnej dla projektu "Ogień w lesie a przyroda - podniesienie świadomości mieszkańców terenów wiejskich przedstawiły Studio postprodukcji filmowej "Mojotribe" wraz z Los Mejores.

Szczegółowe informacje znadują się w załączniku 

Informacja o wyborze na najlepszą koncepcję realizacji dwóch filmów edukacyjnych

Informujemy, że najlepszą propozycję wstępnej koncepcji realizacji dwóch filmów edukacyjnych będących elementem projektu: „Ogień w lesie a przyroda – podniesienie świadomości mieszkańców terenów wiejskich w zakresie zapobiegania pożarom lasów”, złożyła Wytwórnia Telewizyjno – Filmowa „ALFA” SP. z o. o. z siedzibą przy ul. Kukułeczki 56, 71-698 Szczecin. Jest to propozycja zapewniająca wysoki poziom merytoryczny oraz atrakcyjną formę przekazu.

Szczegóły znadują się w załączniku

Rekrutacja na bezpłatne szkolenia dla nauczycieli i przedstawicieli OSP

Zapraszamy do wzięcia udziału w bezpłatnych szkoleniach kierowanych do nauczycieli gimnazjalnych oraz przedstawicieli Ochotniczych Straży Pożarnych.

Celem szkolenia jest poszerzenie wiedzy oraz zdobycie praktycznych umiejętności w prowadzeniu lokalnych działań edukacyjnych na temat zapobiegania pożarom lasów. Program szkolenia obejmuje zagadnienia związane m.in. z wpływem ognia w lesie na życie gatunków i siedlisk przyrodniczych, regulacjami programu Natura 2000, metodami zapobiegania powstawaniu pożarów w lesie. Przedstawione zostaną także walory przyrodnicze polskich lasów, ich różnorodność biologiczna; uwaga zwrócona zostanie na problem zmian klimatycznych.
Szkolenie składające się z wykładów oraz warsztatów. Uczestnicy wyposażeni zostaną w pakiety edukacyjne przeznaczone do późniejszego wykorzystania w działaniach edukacyjnych.
Dwudniowe szkolenie odbędzie się w okresie: IX 2011 r. – III 2012 r. Lokalizacja zostanie wybrana w terminie późniejszym, jednakże będą to miejsca osiągalne środkami komunikacji publicznej. Udział w szkoleniu jest bezpłatny, a organizatorzy pokrywają koszty związane z przygotowaniem i przeprowadzeniem zajęć, a także koszty wyżywienia i noclegu. Organizator nie zwraca kosztów dojazdu. Potwierdzeniem udziału w szkoleniu będzie zaświadczenie oraz certyfikat ukończenia szkolenia.
Rekrutację uczestników prowadzi w naszym imieniu firma „Grupa Eskadra Sp. z o.o.” i na jej adres prosimy o przesyłanie zgłoszeń.
Formularz zgłoszeniowy znajdą Państwo tutaj:
 

 

 

Publikacja artykułów i reklam w dziennikach regionalnych w ramach kampanii

Zapraszamy do złożenia oferty na "Publikację artykułów i reklam w dziennikach regionalnych w ramach projektów Life+". Szczegółowe informacje oraz formularz ofertowy znajduje się TUTAJ

Zaproszenie do składania ofert na zakup czasu antenowego w radio i telewizji w ramach kampanii

Zapraszamy do złożenia oferty cenowej na realizację usługi pod nazwą: "Zakup czasu antenowego w radio i telewizji dla kampanii promującej odpowiedzialne zachowanie w lasach i zapobieganie ich pożarom w ramach projektów LIFE+"

Szczegółowe informacje oraz formularz ofertowy znajduje się TUTAJ

Szkolenia - Rekrutacja

Wypełnij formularz i weź udział w szkoleniu. 

Zaproszenie do składania ofert na przygotowanie materialów edukacyjnych dla księży

W związku z realizacją kampanii informacyjno-edukacyjnej „Ogień w lesie a przyroda – podniesienie świadomości mieszkańców terenów wiejskich w zakresie zapobiegania pożarom lasów” w ramach programu LIFE+, Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych zaprasza wszystkich zainteresowanych do składania ofert na przygotowanie materiałów merytorycznych dla księży. Termin składania ofert upływa o 17 stycznia br. o godzinie 12.00.

Szczegóły znajdują się w załączniku nr 1.

Załącznik nr 1 - Materiały merytoryczne dla księży.

Zaproszenie do składania ofert na przygotowanie materialów edukacyjnych dla nauczycieli szkół gimnazjalnych

W związku z realizacją kampanii informacyjno-edukacyjnej „Ogień w lesie a przyroda – podniesienie świadomości mieszkańców terenów wiejskich w zakresie zapobiegania pożarom lasów” w ramach programu LIFE+, Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych zaprasza wszystkich zainteresowanych do składania ofert na przygotowanie materiałów edukacyjnych i scenariuszy lekcji dla nauczycieli szkół gimnazjalnych. Termin składania ofert upływa o 17 stycznia br. o godzinie 12.00.

Szczegóły znajdują się w załączniku nr 1.

Załącznik nr 1 - Materiały edukacyjne i scenariusze lekcji dla nauczycieli gimnazjalnych

Zaproszenie do składania ofert na przygotowanie scenariuszy edukacyjnych dla przedstawicieli OSP

W związku z realizacją kampanii informacyjno-edukacyjnej „Ogień w lesie a przyroda – podniesienie świadomości mieszkańców terenów wiejskich w zakresie zapobiegania pożarom lasów” w ramach programu LIFE+, Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych zaprasza wszystkich zainteresowanych do składania ofert na przygotowanie scenariuszy edukacyjnych dla przedstawicieli Ochotniczych Straży Pożarnych. Termin składania ofert upływa 17 stycznia br. o godzinie 12.00.

Szczegóły znajdują się w załączniku nr 1.

Załacznik nr 1 - Scenriusze edukacyjne dla przedstawicieli Ochotniczych Straży Pożarnych.

Zaproszenie do składania ofert na kreację kampanii

W związku z realizacją kampanii informacyjno-edukacyjnej „Ogień w lesie a przyroda – podniesienie świadomości mieszkańców terenów wiejskich w zakresie zapobiegania pożarom lasów” w ramach programu LIFE+, Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych zaprasza wszystkich zainteresowanych do przedstawienia wstępnej propozycji obejmującej pomysły 3 linii kreatywnych do ww. kampanii składające się z:
1. Głównej idei kampanii (tzn. na czym polega pomysł kreatywny i w jaki sposób będzie realizował cele kampanii?) W ramach głównej idei kampanii prosimy o przygotowanie:
a) tematu kampanii
b) sloganów kampanii,
c) „light motives”,
d) głównych elementów wizualizacji kampanii
e) kluczowych treści wykorzystywanych w materiałach informacyjnych
2. Pięciu storyboardów spotu telewizyjnego o długości 30 sekund.
3. Pięciu scenariuszy spotu radiowego o długości 30 sekund.

Szczegółowe informacje znajdują się w zał. nr 1,  

Pobierz:

Zał. nr 1 LIFE + Linie kreatywne

Zaproszenie do składania ofert na kompleksowe doradztwo

W związku z realizacją kampanii informacyjno-edukacyjnej „Ogień w lesie a przyroda – podniesienie świadomości mieszkańców terenów wiejskich w zakresie zapobiegania pożarom lasów” w ramach programu LIFE+, Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych zaprasza do składania oferty na kompleksowe doradztwo w zakresie praw autorskich i prawa prasowego przy realizacji działań realizowanych w ramach ww. projektu.

Szczegóły znajdują się w zał. nr 1

Zał. nr 1 LIFE +Kompleksowe doradztwo

Zapytanie ofertowe - filmy edukacyjne

W związku z realizacją kampanii informacyjno-edukacyjnej „Ogień w lesie a przyroda – podniesienie świadomości mieszkańców terenów wiejskich w zakresie zapobiegania pożarom lasów” w ramach programu LIFE+, Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych - Zespół ds. Obsługi Programu LIFE + zaprasza wszystkich zainteresowanych do przedstawienia wstępnej koncepcji realizacji 2 filmów edukacyjnych. Szczegóły znjadują się w załączniku nr 1 oraz na stronie  http://bip.lasy.gov.pl/pl/bip/dg/zamowienia_publiczne

Pobierz- zał. nr 1 Zapytanie ofertowe - filmy edukacyjne

Konferencja inauguracyjna - FORESTFIRE
W dniu 30 września bieżącego roku o godzinie 10 w Ośrodku Edukacji Ekologicznej i Integracji Europejskiej Lasów Państwowych w Jedlni – Letnisku podczas XI Warsztatów dla Liderów Edukacji Leśnej odbyła się prezentacja realizowanej przez Lasy Państwowe w ramach Programu LIFE+ kampanii informacyjno – edukacyjnej „Ogień w lesie a przyroda – podniesienie świadomości mieszkańców terenów wiejskich w zakresie zapobiegania pożarom lasów”.     
Z celami kampanii, zaplanowanymi działaniami dotychczasowym przebiegiem realizacji zapoznało się 63 osoby reprezentujące 57 instytucji. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele mediów, organizacji pozarządowych, Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych, Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych, Nadleśnictw, Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie, Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Siemianicach. Bardzo miły międzynarodowym akcentem był udział Pana Thomasa Bashnego z Austrii – przedstawiciela Europejskiej Unii Leśników.
Współpraca z podmiotami wspierającymi

Projekt „Ogień w lesie a przyroda” rusza pełną parą. 3 września zespół ds. obsługi projektu spotkał się z instytucjami, z którymi będzie współpracował w jego realizacji. Celem kampanii jest podniesienie świadomości mieszkańców wsi w zapobieganiu pożarom lasów.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele warszawskich Lasów Miejskich, Kampinoskiego Parku Narodowego, Włocławskiego Centrum Edukacji Ekologicznej, straży pożarnej, Wydziału Leśnego SGGW i Instytutu Badawczego Leśnictwa.

– Jest to dopiero pierwszy etap naszych działań – powiedział Łukasz Przybyłek, kierownik zespołu ds. obsługi projektu. – Na razie nasze działania obejmują jedynie cztery województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, kujawsko-pomorskie i mazowieckie. Chcemy jednak dotrzeć do jak największej liczby osób, dlatego jesteśmy w trakcie przygotowywania kolejnego projektu, obejmującego sześć innych województw.

Co roku lasy w Polsce płoną tysiące razy. Każdy pożar to ogromne straty ekologiczne, finansowe, a także zagrożenie dla ludzi mieszkających w bezpośrednim sąsiedztwie lasu bądź korzystających z niego podczas weekendowych spacerów, zbierania grzybów i innych płodów runa leśnego czy w trakcie letniego wypoczynku. Przyczyną ponad 40 proc. pożarów w Polsce są podpalenia. Dlatego celem projektu jest podniesienie świadomości w społeczeństwie o niebezpieczeństwach związanych z pożarami w lesie, jak również o szkodach w przyrodzie, jakie one powodują.

 

Zespół Obsługi Programu LIFE+ (fot. A. Pikus)

Projekt jest kompleksowy, obejmuje bowiem zarówno informowanie społeczeństwa poprzez media (powstaną filmy dokumentalne i edukacyjne, spoty radiowe i telewizyjne, strona internetowa projektu), jak i lokalne działania edukacyjne.

– Leśnicy mają ogromne doświadczenie w prowadzeniu edukacji – przekonywał Jacek Zadura, członek zespołu. – W Lasach ponad 7 tys. leśników jest zaangażowanych w prowadzenie pogadanek, konkursów, wycieczek. Projekt obejmuje m.in. takie działania, jak organizacja olimpiady oraz konkursów w wybranych szkołach. Będą również warsztaty i szkolenia dla OSP i nauczycieli.

Uczestnicy spotkania zadeklarowali pomoc w rozpropagowywaniu informacji o projekcie, jak również bezpośrednie w niego zaangażowanie. Będą pomagać w opracowywaniu pakietów edukacyjnych i brać udział w organizowanych imprezach. Podczas rozmów zaprezentowali również swoje pomysły i opinie dotyczące projektu.